Според Устава на БПЦ, както в световната и българската правна система няма възможност за оттегляне или заличаване на положен подпис.
Синодът смята, че оттегляне на подпис е правен абсурд. Според тях заседанието от 10 ноември 2012 г. е законно, защото на него са присъствали необходимият брой митрополити.
По време на заседанието никой от митрополитите не е изказал особени мнения и е бил съгласен с избора на наместник-председател.
От Синода завиха още, че БПЦ е самоуправляваща се институция и тя няма да позволи
да й се оказва натиск.
Изявлението на Светия Синод е подписано от осем митрополити. Документът не е подписан от Пловдивския митрополит Николай, Великотърновския митрополит Григорий, Американски, Канадски и Австралийски митрополит Йосиф, Западно и Средноевропейски митрополит Симеон, Плевенския митрополит Игнатий и Врачанския митрополит Калиник.
За отсъстващите митрополити, Кирил Варненски каза: "Ние ще ги призовем да се върнат, да влязат през вратата на църквата, а не да прескачат оградата". "Най-важното е да бъдем единни", заяви митрополитът, като поясни, че никой не застава персонално зад него и благодари на всички архиереи, които са застанали зад единството и каноничността на БПЦ.
"Нека всички духовници и миряни да бъдем единни, за да покажем, че духовният скок ще продължи, за да можем мирно на канонична основа да изграждаме съдбата на БПЦ", подчерта митрополит Кирил.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,