9 Април, 2026

“Световен барометър”: Политиците и медиите най-корумпирани в България

“Световен барометър”: Политиците и медиите най-корумпирани в България

Любопитен е и фактът, че според 49% от анкетираните българи медиите се радват на цъфтяща корупция. 

Резултатите от допитването се базират на анкети на 114 000 души в 107 държави по света.

Над 50% от участници в допитване за нивото на корупцията в света отговарят, че положението се е влошило през последните две години.

Близо една четвърт от анкетираните признават, че са платили подкуп на държавен служител през последните 12 месеца.

Документът показва, че хората имат все по-малко доверие на институциите, за които се предполага, че трябва да ги защитават – като полиция, съдебна система и политически партии.

Също така се подчертава, че ефективността на действията на държавата срещу корупцията се е влошила от 2008 г. насам след започването на световната финансова и икономическа криза.

Авторите на изследването изрично подчертават връзката между бедност и корупция.

8 от 10-те страни с най-високи нива на корумпираност се намират в Африка.

Анкетираните в 36 държави сочат като шампион по корупция полицията, докато магистратите са най-склонни към взимане на пари под масата в 20 страни.

Все пак политическите партии държат палмата на първенството – гражданите на 51 държави виждат в представителите на политическата класа символ на корупцията.

"Трансперънси интернешънъл" отчита, че сред обществеността съществува воля за борба с подкупите, като 2/3 от анкетираните са отказали да дадат пари под масата, когато са им били поискани.

 

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници