Свидетелски показания опровергават твърденията на МВР, че екстрадираните от страната турци не са искали убежище. По данни на техни близки мъжете имали намерение да потърсят закрила, но става ясно, че такава възможност не им е предоставена. От момента на предаването на част от тях на турските власти информация за местоположението няма, показа репортаж на Нова ТВ. След кратък престой в бежански център задържаните са били предадени на турските власти около 5 часа сутринта в събота. "Брат ми ми се обади от Русе и поиска да му пратя снимка на личните документи, защото подава молба за убежище. Каза ми, че няма проблем, защото са в България и ще подадат молба за убежище. Послено се чухме, когато ми каза, че ги карат към бежански център в България, след това се обади от Одрин", каза братът на единия от екстрадираните. Трима от турците са били уволнени полицейски служители, двама преподаватели - университетски доцент и гимназиален, журналист от закрития в. "Заман" и собственик на магазина. Друг свидетел, пожелал анонимност заради опасения, че ще бъде гонен от властите в Турция, мъжете добре познавали законодателството и имали намерение да потърсят убежище в България. През цялото време турците поддържат връзка с близките си, като съобщават местоположението си. От 23.30 часа в петък до 5.00 часа сутринта в събота те са били в Любимец. От събота сутринта близките нямат връзка с тях и не е ясно какво е местоположението им.
Още от България
Задържани служители на р. „Приморски“ издавали удостоверения за търпимост, без да има сграда
"Всички операции, които провеждаме и ще продължим да провеждаме, са във връзка със споделени обстоятелства от Олег Невзоров, извършени оперативни беседи с него", каза и.д. главен секретар на МВР Любомир Николов
Румен Радев постави под общ знаменател патриарсите и армиите на Русия и България
Българската армия обаче не извършва военни престъпления, за разлика от руската
Радев нарече държавната сметка за 2026 г. "бюджет на реалността"
Премиерът коментира, че са се консултирали с водещи икономисти и няма как рязко да се слезе до 3% дефицит. „Тези, които имат най-голяма вина за този дефицит, те крещят най-много", смята премиерът