"Втората част от оборудването на АЕЦ-Белене ще пристигне до края на годината", каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти, съобщи "Фокус“.
По думите на Петкова вече наличното оборудване се съхранява на площадката на АЕЦ „Белене“.
„То се съхранява при условията и реда, определен от заводите производители. Те са определили местоположението на отделните типове оборудване. Една част от оборудването се съхранява в затворените помещения, друга част от него, която е под защитата на азот, се съхранява на пристанището“, каза министърът.
По думите ѝ за оборудването се полагат всички необходими грижи и усилия то да се съхранява при възможно най-оптимални условия. Петкова посочи, че са предприети са необходимите действия и са взети мерки за презастраховане.
Петкова поясни, че навесите трябва да бъдат изградени, когато дойде втората част от оборудването.
Тя изрази надежда да се намери най-доброто решение за България по казуса АЕЦ „Белене“.
„Още от миналата година има заявен инвеститорски интерес. Най-сериозен до този момент е инвеститорският интерес на най-голямата ядрена компания в Китай. Колегите идват тук, правят си съответните анализи, правят съответните огледи. Посетиха и площадката на място. Знаете какви са условията, които ние смятаме, че трябва да бъдат изпълнени“, каза министърът.
Тя отбеляза, че държавата не трябва да се ангажира с дългосрочни договори за изкупуване на тази електрическа енергия, която ще се произвежда от атомната електроцентрала.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,