"Парламеннът постави много ясна рамка за АЕЦ "Белене" - на пазарен принцип, без задължения от страна на държавата. В МЕ сме разработили процедура за реализирането на АЕЦ. Тя е за избор на стратегически инвеститор, ние предвиждаме възможност и на други компании да участват с миноритарен дял, ще участва българската дължава, тя ще има дял, който ще ни даде блокираща квота", обясни пред бТВ министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
По думите и, това ще даде възможност на други компании, участващи с миноритарен дял, да изкупуват в бъдеще електрическа енергия.
"Ние не предвиждаме държавна гаранция или задължения за дългосрочно изкупуване на енергията", поясни още министърът.
"Така нареченият "ядрен остров" трябва да бъде изграден обаче от конструктура на проекта "Росатом", добави Петкова.
"Заложили сме няколко задължителни условия. Едното от тях е цената на проекта - като финален вариант сме заложили до 10 милиарда евро и срок до 10 години", каза тя и добави, че това ще има значение за крайната цена на електроенергията.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство