2 Април, 2025

Таня Андреева: Битките между шефовете на касата и здравните министри са неравни, те се печелят от министрите

Таня Андреева: Битките между шефовете на касата и здравните министри са неравни, те се печелят от министрите

Касата се разпорежда с близо 4 млрд.лева от бюджета. При създаването й бе замислена като обществена институция

Скандалите в здравеопазването между министрите и управителите на НЗОК са по-скоро традиция, отколкото изключение.  Битките им са неравни и се печелят от здравните министри. Така е по закон, министърът трябва да се грижи за приоритетите и политиките в ресора. Това заяви бившият здравен министър д-р Таня Андреева в "Лице в лице"  на Би Ти Ви.

Министърът задава здравните политики и следи те да се изпълняват, допълни тя.
„Законодателството е такова, че НЗОК има управител, който осъществява нейната оперативна дейност и се избира от Народното събрание, но над този управител е Надзорният съвет на касата, в който четирима от членовете са представителите на държавата и най-често председателят на този Надзорен съвет е един то заместник-министрите на здравеопазването.

Вторият много важен човек е шефът на НАП. Тоест, държавата вкарва своя сериозен кадрови ресурс, за да може да контролира през Надзорния съвет работата и на управителя на Касата, изпълнението на бюджета на НЗОК, изпълнението на Националния рамков договор, бюджетите, които се спускат към районните здравно-осигурителни каси, с които след това се заплаща дейността на извънболничната, болничната дейност”, заяви д-р Андреева.

При създаването на НЗОК, тя беше замислена като една обществена институция, имаше обществен съвет, обясни д-р Андреева:

"Във времето с промяна на закона в здравното осигуряване всички други структури отпаднаха и остана този Надзорен съвет, който реално взема решенията в НЗОК.

Управителят дори няма право на глас, той не е член на Надзорния съвет, той присъства на заседанията, но не може да гласува решенията, които се вземат от Надзорния съвет. И всъщност, от страна на държавата решенията се гласуват от хората, които министърът на здравеопазването е назначил".

В коментар на оплакванията на проф. Плочев, че Жени Начева се е намесвала, д-р Андреева каза, че съгласно закона, представлявайки председател на Надзорния съвет на касата,  това е нейната работа – да контролира работата на управителя на касата, да взема отношение по отношения на бюджети, на НРД, на годишния финансов отчет на Касата, на отчета за дейността на НЗОК, допълни тя.

Проф. Плочев може по своя инициатива да реши да информира за нещо парламента, но не може в писмо да призовава парламента да актуализира бюджета на Касата, защото за това има процедура. Тя е след решение на Надзорния съвет  се внася при министъра и министърът на здравеопазването и министерството на финансите дават становища по това предложение за актуализация, след което то се внася на Министерски съвет. Отново решенията на Здравната каса минават през министъра, обясни д-р Андреева.  

В модерните държави има основни неща, които ние нямаме – децентрализация, демонополизация, свобода на избора на пациента и ефективно изразходване на финансовия ресурс и те ни пречат да вървим напред, заяви още бившият министър на здравеопазването.

но има управител, но над него е Надзорният съвет, в който 4-ма от управлението и тя е главният шеф в тази схема. Т.е.държавата вкарва свой сериозен контрол в касата, за да следи как се изпълнява програмата на правителството.
Касата се разпорежда с близо 4 млрд.лева от бюджета. При създаването й бе замислена като обществена институция, но после законодателно това беше променено.

Сподели:
Кирил Петков: Няма да подкрепяме никакъв вот на недоверие до датата за Еврозоната

Кирил Петков: Няма да подкрепяме никакъв вот на недоверие до датата за Еврозоната

„Нашата позиция е ясна – ние сме за Европа и сме против корупцията. Тези два основни приоритета не подлежат на компромис, заяви депутатът от ПП-ДБ

„Св. св. Кирик и Юлита“ може да стане част от културно-историческото наследство на ЮНЕСКО

„Св. св. Кирик и Юлита“ може да стане част от културно-историческото наследство на ЮНЕСКО

„Заинтересовани сме островът не само да бъде привлекателен за туристите, да запазим старините на него, но и да го развиваме, да го превърнем в многофункционален център – с музей, с център за подводна археология", каза вицепрезидентът Илиана Йотова

На участък от пътя Кюстендил–Дупница движението е спряно в едната лента

На участък от пътя Кюстендил–Дупница движението е спряно в едната лента

Аварирал е тежкотоварен автомобил, от Агенцията по пътната инфраструктура призовават шофьорите да се движат в участъка с повишено внимание и съобразена скорост