24 Февруари, 2026

Тома Биков: Ако Тодоров и Симеонов са симптом, те не са болестта, която трябва да лекуваме

Тома Биков: Ако Тодоров и Симеонов са симптом, те не са болестта, която трябва да лекуваме

Тома Биков

Депутатът защити колегата си от ГЕРБ, като обясни, че думите му към Николаев били неудачно чувство за хумор

Участията на депутата Антон Тодоров и вицепремиерът Валери Симеонов ги възприемам по-скоро като гафове. Фактът, че имаше реакция и на ГЕРБ, и на Тодоров и Симеонов,  е показателно, че донякъде се касае за опит за ограничаване на свободата на словото. Тази теза изрази в студиото на Нова ТВ депутатът от ГЕРБ Тома Биков, който коментира вчерашните размени на реплики между водещия на сутрешния блок Виктор Николаев и депутата Антон Тодоров и вицето Валери Симеонов. 

Според Биков обаче думите им не би трябвало да се възприемат като някакви заплахи към журналиста, а по-скоро като неуместни шеги. 

По принцип всеки опит да се заплашва един журналист е опасно. Но не мисля, че Тодоров  е заплашвал Виктор Николаев, че ще го уволни от Нова ТВ. Не възприемам и думите на Симеонов по този начин. Репликите на Тодоров бяха по-скоро известна ирония, или неудачно чувство за хумор. И ако говорим за борбата за свободата на словото - това е работа преди всичко на журналистите, ако разчитате на политиците – Да пази Господ. Журналистите всеки ден трябва да се борят за тази свобода. И ако сме на дъното в класацията по медийна свобода – то тогава трябва сериозно да се води сериозен дебат по тази тема в гилдията. Може би не трябва да обвиняваме за това само политиците, но и собствениците на медиите, а и самите журналисти. Но ако приемем изреченото от Тодоров и Симеонов като някакъв симптом, то трябва да ви кажа, че не те са болестта, която трябва да лекуваме, посочи бившият журналист. 

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Константинов след оставката на Цицелков: Политическите лидери се държат като ненормални

Проф. Константинов след оставката на Цицелков: Политическите лидери се държат като ненормални

Ситуацията е безпрецедентна за България, длъжността вицепремиер по честните избори трябва да се закрие, защото това е юридически нонсенс

Кабинетът "Гюров" уволни и назначи 28 нови областни управители

Кабинетът "Гюров" уволни и назначи 28 нови областни управители

Тази практика не е извънредна, случвало се и при други служебни правителства

Крум Зарков: За БСП има само една смъртоносна заплаха

Крум Зарков: За БСП има само една смъртоносна заплаха

Нашата цел е да заведем БСП там, където трябва да бъде и заслужават българските граждани, обясни лидерът на социалистите.