Политическа визита на такова ниво не предполага сключване веднага на договор, споразумение, поне не във всички случаи. Въпреки това бяха подписани четири споразумения в различни сфери и разговорите, които бяха водени, са били от изключителна важност. Това заяви в "Панорама" вицепремиерът Томислав Дончев по повод визитата на руския премиер Дмитрий Медведев.
Дончев обясни, че къде да минава едно газово трасе зависи от икономическата логика, но за съжаление политическата логика има сериозен дял във взимането на решения. България има шансове, тъй като е географски кръстопът. Страната ни е с безупречна репутация от техническа и търговска гледна точка като танзитьор на газ.
„Когато говорим за решения, които се вземат в България, на първо място трябва да е българският интерес. България като консуматор е малка. През последните години газовите трасета зависят от политиката. Трябва да сме готови за всички сценарии. За това се стартира процедура по разширяване на газопреносната инфраструктура в страната“, каза още той.
Вицепремиерът обясни, че има няколко приоритета специално за газовия сектор. На първо място е гаранцията за газови доставки. След това са конкуренцията и най-добрата цена. Разширяването на газопреносната ни инфраструктура отговаря на всички изисквания на българското и на европейското законодателство, каза Дончев.
Вицепремиерът обясни, че се работи за добиване на газ и от други източници. Тази година ще бъде даден старт на интерконектора с Гърция. Очаква се Румъния през следващите години да експортира повече газ. Неясно е все още какво ще се случи с Транбалканския газопровод, който минава през Украйна, Молдова, Румъния и България.
Относно изграждането на газов хъб "Балкан", Дончев обясни, че когато е мислен преди години, заедно с експерти на ЕК е отчетено, че имаме абсолютно всички предпоставки за конвертиране и търговия с газ. "В газовия сектор се приема, че такова нещо като празна тръба няма, без значение за каква посока говорим - север или юг", посочи Дончев.
„Темпът на нарастване на икономиката с 3% на годишна база, е добър. От гледна точка на българите обаче той е много анемичен. Колкото по-висок е той, толкова по-бързо ще растат и доходите. Трябва да гледаме малко по-напред. Аз твърдя, че този икономически модел, който имаме е изчерпан. Той ни е дал много през последните 10 години, но е по-скоро изчерпан. Разходите за труд растат с 8-10% годишна база, но трябва да минем на следващо стъпало - да си припомним как да правим по-скъпи неща. Няма как да си богат, ако продаваш евтини неща. Това е като в електронните игри - на колкото по-високо отиваш, толкова по-сложно става“, подчерта Томислав Дончев.
Томислав Дончев
Има няколко приоритета специално за газовия сектор, разкри вицепремиерът
Фактор Фактор
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."