Ако Великобритания напусне Европейския съюз на 22 май, има вероятност българите да се окажат без право да гласуват на изборите за Европейски парламент. За това предупреди социологът и бивш член и говорител на ЦИК Цветозар Томов.
В интервю за "Фокус" той подчерта, че в хода на кампанията новият състав на Централната избирателна комисия трябва да реши два сериозни проблема.
„Единият е да изпълни законовите изисквания за провеждане на машинно гласуване в близо 1/4 от избирателните секции. При положение, че се очертава процедурата за избор на изпълнител на поръчката за доставка и логистика на машините за гласуване да стартира не по-рано от 10 април, има риск тази поръчка да не се изпълни. Вторият проблем, който не се коментира много, е свързан с неясната ситуация с излизането на Великобритания от Европейския съюз, която не е обсъждана при промените в Изборния кодекс“, допълни социологът.
Според Томов този проблем е можело да бъде предвиден с допълнителен параграф в преходните и заключителни разпоредби и по този начин да се съхранят правата на българските граждани, живеещи във Великобритания, да участват в тези избори.
„Може да се получи ситуация, в която Великобритания да напусне ЕС два-три дни преди изборите и ЦИК да се окаже в неизгодна ситуация да реши въпроса с избирателните права на тези хора, които трябва да бъдат защитени на всяка цена, защото те не са виновни за случващото се нито във Великобритания, нито в България“, заяви Цветозар Томов.
Според него формално основание за това те да не могат да гласуват би имало, тъй като съгласно действащия Изборен кодекс активното и пасивното избирателно право на българските граждани зависи от това дали в последните три месеца преди изборите са живели в страна от Европейския съюз.
„Ако Великобритания напусне Европейския съюз на 22 май, може да се вземе идиотското решение българите там да бъдат лишени от изборни права и това решение да го вземе ЦИК. Дано нещата във Великобритания се развият така, че това да не бъде проблем на новата комисия, на която пожелава успех в работата й“, добави социологът Цветозар Томов.
България държи имотния си пазар в сивия сектор, което позволява злоупотреба с власт, обясни още социологът. Във връзка с имотната сага Томов изрази мнение, че най-важното, за което индикира този скандал, далеч не е какво ще се случи на евроизборите и как ще се отрази това на вота на управляваща партия или на опозицията.
„Той е достатъчно отдалечен от изборите, за да бъде покрит от следващите публични скандали, които ще съпровождат тази невротична кампания, така че неговото влияние върху резултата от изборите няма да е решаващо и няма да промени съотношението на силите по някакъв начин“, каза социологът.
Според Цветозар Томов освен политически ефекти, имотната сага илюстрира обстоятелството, че в края на второто десетилетие една страна от Европейския съюз държи имотния си пазар в сивия сектор.
„Ние не знаем дали уличените в този скандал са закупували на занижени цени или са доплащали на черно. Знаем обаче, че доплащането на черно при сделки на основата на данъчна оценка е разпространена практика в България и далеч не само при политиците. Позицията, която масово се коментира в публичното пространство, че става дума за законни сделки, макар и неморални, незадължително е вярна и броят на такива сделки в България далеч надхвърля усилията на политиците да се сдобият с имоти. Това касае цялото общество“, заяви Цветозар Томов.
По думите му инструментът, с който имотният пазар може да бъде изваден на светло, e данъчните оценки да съответстват на пазарната стойност на имотите, за които се отнасят, но този въпрос почти не се обсъжда в публичното пространство.
„Не се говори за причината, поради която са възможни подобни злоупотреби с власт. Това е далеч по-важно, отколкото това дали ГЕРБ или БСП ще изкарат по един евродепутат повече на заплата в Брюксел“, увери социологът.
Още от България
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия