8 Декември, 2025

Тръгва второто дело за референдума на Слави, ще броят бюлетините

Тръгва второто дело за референдума на Слави, ще броят бюлетините

Върховният административен съд (ВАС) даде ход на второто дело, заведено от Слави Трифонов за оспорване на резултатите от референдума. Жалбата е подадена срещу обявените от Централната избирателна комисия (ЦИК) резултати.

Първият иск е отхвърлен от ВАС като неоснователен, а второто дело беше стопирано до момента на постановяване решението на първото. След изяснението обстоятелства е даден ход и на втория иск, внесен от Инициативния комитет за референдума.

ВАС допуска съдебна математико-статистическа експертиза, която следва да се запознае с материалите по делото и протоколите на секционните избирателни комисии, сканирани в сайта на ЦИК. Съдът постановява се извърши повторно преброяване на бюлетините в посочени от Трифонов 44 секции и да установи има ли грешка в протоколите с резултатите и какви са те.

Задължава се ЦИК да осигури всички изборни книжа от 44-те секционни избирателни комисии и да даде достъп до тях на вещите лица за извършване на повторното преброяване на резултатите от гласуването, след което да изчисли има ли разминаване в обявените резултати.

Сподели:

Коментари (0)

Стойчо Стойчев: Протестът няма лидерство, не може да излъчи алтернативно управление

Стойчо Стойчев: Протестът няма лидерство, не може да излъчи алтернативно управление

Протестиращите мотат да свалят това управление, но при липсата на политическа посока не могат да предложат друг управленски модел

Цветлин Йовчев: Убеден съм, че целта на вандалите беше да се предизвика насилие

Цветлин Йовчев: Убеден съм, че целта на вандалите беше да се предизвика насилие

Той оцени като положително поведението на МВР, с което не се е допуснало преследване на протестиращи на 1 декември в София. Бившият председател на ДАНС и бивш вътрешен министър сподели и за слабостите на полицейската охрана.

Бобчева: "Софекострой" се грижи да нормализира почистването на сметта в “Люлин”

Бобчева: "Софекострой" се грижи да нормализира почистването на сметта в “Люлин”

По данни на „Софекострой“, на които от 1 декември официално е възложено обслужването на района, до края на текущата седмица в „Люлин“ ще събират смет 6 специализирани камиона