18 Юни, 2026

Три варианта за великденските добавки към пенсиите

Три варианта за великденските добавки към пенсиите

Три варианта за великденски добавки върху пенсиите пресмятат в министерствата на финансите и на социалната политика, пише в. “24 часа”.

Единият от тях е всички възрастни да получат добавката, но размерът ѝ ще е различен в зависимост от това колко е голяма пенсията на човека, обясни финансовият министър Владислав Горанов. При този вариант колкото по-ниска е месечната пенсия, толкова по-висока добавка ще даде държавата.

По такъв начин бяха разпределени великденските добавки през м.г. от предишното правителство, когато размерът им бе между 20 и 40 лева. Тогава обаче бяха отпуснати 57 млн. лв.

Засега за тазгодишните добавки е възможно да бъдат дадени 50 млн. лв., обяви в неделя премиерът Бойко Борисов. Парите ще дойдат от подобрената събираемост на данъците за първите два месеца на тази година.

Вторият вариант е добавка да зарадва само пенсионерите с доход под 286 лв., колкото е официалната линия на бедността. При коледните добавки през 2014 г. правителството даде само на тази група от 1,2 млн. пенсионери по 40 лв. Тогава за плащането на бонусите отново бяха предвидени 50 милиона, колкото са и в момента.

Третият вариант, по който работят експертите, предвижда добавките пак да бъдат ограничени до определен размер на пенсията, но той да е по-голям от 286 лв. Освен това и размерът на допълнителните пари пак ще зависи от това колко е висока конкретната пенсия.

Постановлението за раздаване на великденските добавки трябва да бъде одобрено от правителството през март. Така ще стане възможно НОИ да ги плати заедно с априлските пенсии между 7 и 20 април.

Сподели:
Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Заместник-началникът на НСО полк. Бойко Василев посочи, че Народното събрание не разполага с експертен капацитет за самостоятелно формиране на преценка и степен на риск

Посолството ни в Скопие: Настоятелно молим да не се блокират пътища на границата

Посолството ни в Скопие: Настоятелно молим да не се блокират пътища на границата

"Интересът на нашата държава изисква да бъдем отворени към своите югозападни съседи, да провокираме запознаването им със съвременната българска култура, да насърчаваме контактите"

Депутат на Радев с несравним цинизъм: Санкциите срещу патриарх Кирил нападат самото православие

Депутат на Радев с несравним цинизъм: Санкциите срещу патриарх Кирил нападат самото православие

Народният представител от „Прогресивна България“ Димитър Петров  участва в предаването „Лице в лице“ по bTV , за да коментира подлата "позиция на България" по новия, 21-и пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия

Коментари (0)