На трима сирийски граждани са били повдигнати обвинения за тероризъм, след като специализираната прокуратура внесе в Спецнаказателния съд обвинителен акт срещу Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим, съответно на 20, 22 и 25 години.
Те са обвинени в това, че на 7 февруари тази година са влезли на наша територия. Тяхната цел била участие и организация на терористични нападения. И тримата са били членове на терористичните организации „Мюсюлмански братя“ и „ИДИЛ“, съобщават от пресцентъра на прокуратурата.
Разследването на Специализираната прокуратура е установило, че тримата са сирийски граждани, получили статут на бежанци в Германия.
На неустановена по делото дата през м. януари 2016 г. те са решили да пътуват от Германия през Гърция и Турция към Сирия, където да се включат в редиците на терористичните организации „Мюсюлмански братя“, и „ИДИЛ“.
Целта им била да участват в престъпление по чл. 108а, ал. 1 НК – тероризъм, включително против чужда държава. За това свидетелстват множеството снимки на бойци от терористичните организации „Мюсюлмански братя“, и „ИДИЛ“, открити в мобилните телефони, ползвани от обвиняемите лица, както и комуникации на обвиняемите с неустановени по делото лица, съдържащи реплики като: „…само дето в работата има риск, забранен в международен мащаб“; „идвам при теб и умирам преди теб“.
На 5 февруари тази година тримата пристигнали в Гърция, като направили опит да преминат през границата на Гърция с Турция, но на граничния пункт не били допуснати и турските граничари ги върнали в Гърция.
Тъй като не могли да навлязат на територията на Турция през гръцко-турската граница, те решили да преминат на българска територия, а оттам – на територията на Турция.
На 7 февруари обвиняемите предприели пътуване с автобус от гр.Александрополи до гр. Пловдив. Автобусът изпълнявал редовни превози от гр.Кавала до гр. Пловдив. Пристигнали в Пловдив, а след това предприели пътуване с автобус по вътрешна линия от Пловдив до София.
Пристигнали в столицата на същия ден около 21,00 часа. На автогарата в София обвиняемите били посрещнати от свидетел и с негова помощ се настанили в хотел „Надежда“ в ж.к. „Надежда“ в гр. София, където пренощували.
На следващия ден обвиняемите напуснали хотела и в около 17,30 часа се качили на влак с направление София – Одрин, Турция.
С влака обвиняемите се придвижили до гр. Свиленград, който пристигнал там към 00,40 часа на 09 февруари. Слизайки от влака, обвиняемите се отправили към гранична пирамида № 315, където възнамерявали да преминат през българо-турската граница.
По същото време служител на Гранична полиция водел наблюдение с термовизионна камера на района. Същият забелязал придвижването на обвиняемите, като му направило впечатление, че вървят, спират, оглеждат се и отново продължават към граничната пирамида.
Граничният полицай изпратил граничен наряд да задържи обвиняемите. Въпреки направения от тях опит да преминат нелегално границата ни с Р Турция, били задържани в района на 315-та гранична пирамида от граничните полицаи.
За този им опит за преминаване на държавната граница без разрешение на надлежните органи на властта и не през определените за това места, под ръководството на Районна прокуратура - Свиленград е проведено незабавно производство и тримата са били задържани от прокурора.
За опита за пресичане на границата нелегално и на тримата обвиняеми е наложено наказание лишаване от свобода за срок от по шест месеца, изтърпяването на което било отложено за всеки от обвиняемите за срок от три години, както и глоба в размер от по 200 лева.
И до момента задържаните се намират в следствения арест в София.
При разследването са разпитани 8 свидетели, включително и с тайна самоличност, иззети са телефоните на извършителите и е изготвена техническа експертиза на съдържанието на телефоните им.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.