Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство между САЩ и ЕС, беше издигнат пред паметника на съветската армия в София от гражданско сдружение "За Земята" съвместно със "Солидарна България" и "Нови леви перспективи". Преди това троянският кон е обиколил и други европейски столици – Копенхаген, Будапеща, Дрезден, Щутгарт, Брюксел, Берлин и други европейски градове.
По-рано през деня се проведе и конференцията за потенциалните ефекти от ТТИП за страните от Югоизточна Европа в различни сфери: трудови политики, околна среда, храни, уреждане на спорове между инвеститор и държава и регулаторно сътрудничество. Изводите на 30-те участници, сред тях и изследователи от различни европейски страни, са, че във всички тези сфери споразумението би имало силен негативен ефект, основно защото неговата цел е да постави търговията на първо място.
Една от темите, която предизвика най-много внимание, беше тази за специалния арбитраженмеханизъм (ISDS), който се очаква да бъде включен в споразумението. Той ще предостави на големите корпорации силата да съдят страните ни в арбитражи, често работещи в секретност, когато се въвеждат нови закони, които защитават гражданските и трудовите права, здравето или околната среда, ако с това се намалява печалбата на бизнеса. Досега подобни механизми са стрували на данъкоплатеца в Европа най-малко 3.4 млрд. евро, изтъкват участници на дебата. "Това е атака срещу демокрацията ни и правото ни на избор. Едрият бизнес не трябва да има правото да диктува нашите закони", смятат от "За Земята".
Според Ивайло Попов от "За Земята" Европа има едни от най-високите световни стандарти, свързани със здравеопазването, безопасността на храните и околната среда, които трябва да запазим и да сме сигурни, че можем да ги доразвиваме в бъдеще. "С това троянско споразумение рискуваме някои от големите корпорации да ни върнат десетилетия назад относно по-добра защита на гражданите, нашата околна среда, както и нашите човешки права", казва Попов.
Още от България
ИТН: Няма да отстъпим от Силви Кирилов
Станислав Балабанов отбеляза, че няма по-голям срам от това, което наблюдавахме в момента в пленарна зала.
И с политически хватки депутатите не успяха да изберат председател на НС
При 100 гласа "за", 101 гласа "против" и 17 "въздържал се" Силви Кирилов не събра мнозинство, ДБ не гласуваха на балотажа
Зафиров предложи партиите да сменят кандидатите си за председател на НС
Той призова до 48 часа да се намери решение