„Докладът на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка е положителен, обективен и оценяващ действителността такава, каквато ние я виждаме. За щастие има три глави, които вече са затворени – съдебна система, организирана престъпност и правна рамка”, заяви прен Нова телевизия председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
Тя добави, че остават още три глави, сред които корупцията и продължаването на съдебната реформа, а при тях се отбелязва напредък. По думите й в рамките на една година България има уверението, че мониторинговият доклад ще падне.
„По всяка една от препоръките се работи много сериозно. Не е малко, че има индикации, че искат да ни разделят от Румъния, тъй като ние напредваме”, допълни Цвета Караянчева.
На въпрос има ли напрежение между президента и изпълнителната власт, тя заяви, че няма война между институциите, но диалогът не е добър.
„Мисля обаче, че беше редно президентът да приеме председателя на Комисията по бюджет и финанси и министъра на финансите, за да изложат своите искания и препоръките към бюджета. Не е редно, когато представители на управляващата партия искат среща с теб, да не ги приемеш, а да приемеш колегите от политическата сила, които са те подкрепили за президент. Това още повече затвърждава, че Румен Радев не е президент на всички. Искам да имаме президент на всички български граждани”, заяви още председателят на НС.
Цвета Караянчева
„По всяка една от препоръките се работи много сериозно и имаме голям напредък”, каза председателят на НС
Фактор Фактор
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена", предупреждават от "Има такъв народ"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения