"Нашата позиция е единна и в подкрепа на санкциите срещу Русия. Като членове на ЕС ние сме с ясното убеждение, че тези санкции се налагат, за да може да се успокои кризата в Украйна. Те се налагат за определена политика, за нарушаване на международното право. Разбира се, ние имаме отворени канали за комуникация с Русия, и така трябва да бъде. Защото и самият ЕС контактува с Русия. Виждате, че и аз само преди месец бях на посещение в Москва, срещите ми бяха на много високо ниво. Имаме прекрасна комуникация с руските колеги, но България е член на ЕС и участва във формирането и изпълнението на политиката на ЕС", коментира в интервю за "24 часа" предложението на БСП да бъдат отменени санкциите срещу Москва председателят на НС и депутат от ГЕРБ Цвета Караянчева.
По думите и, депутатите от партиите на така наречената "малка коалиция" продължават да подкрепят коалиционното управление.
"Дори колегите от "Атака", които вече не са част от малката коалиция, също заявиха подкрепа. Все пак ние сме сключили споразумение за 4 г., с поети ясни ангажименти към гражданите. И това, че има неразбирателство в малката коалиция, си е тяхна вътрешна работа. Правителството продължава да работи с досегашното си темпо и с подкрепата, която е имало досега", заяви тя.
"Не искам местните избори да бъдат като въоръжена борба за завземане на нещо. Надявам се тази кампания да се различава от европейската и да не се концентрира само в плюене на опонента и черен ПР. Искам да се води дебат за политиките в даден регион, за това кой какво може да допринесе и как да бъде полезен за хората. Да, трябва да имаме цели, но те да са реални. А не да се вадят флашки, записи, да се правят декларации от тв екрана, за да се взривява обстановката. Нека говорим за политиките, необходими за населеното място. Пожелавам успех на БСП, но избори се правят с позитивизъм. Хората трябва да виждат в теб не плашилото, а позитивния човек, човека, който не обещава неща, които не може да изпълни. Важно е да казваш истината", категорична е Каораянчева.
"Водачите на протеста срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор бяха в управляващата коалиция 2014-2015 г. заедно с нас - става въпрос за Христо Иванов и групата около него. Първо те поискаха да има прокурорска квота във ВСС. После настояваха за по-голямо представителство на прокурорите във ВСС. 2018 г. изведнъж поискаха да се намали броят на прокурорската квота. Сега, след като 11 прокурори единодушно са подкрепили Гешев, искат да се закрие прокурорската квота. Не знам какво да мисля! За 4 г. има 4 различни мнения. Ако си спомняте, през 2015 г. Христо Иванов бламира заседанието на ВСС, когато Лозан Панов щеше да бъде избиран за председател на ВКС. А на първото заседание на ВСС ги чакаше отпред дърво с гнили плодове. Сега Панов е на страната на Иванов. Не искам да коментирам номинацията на Гешев, защото не трябва да се намесваме в съдебната власт, това е наше убеждение в ГЕРБ", коментира председателят на НС.
Още от България
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма