"Промяната в НПК за така наречения "тен арест" става задължителна за всички държави-членки на ЕС след терористичния акт в Париж. Всяка една държава трябва да изпълни ангажимента си. Това, което направи работната група и парламентът е да изберем максимално най-либералния подход, за да бъде съотносим към националното законодателство. В европейската директива дори се предвижда ограничаване на адвокатската защщита, при нас няма такова нещо. От самото начало задържаното лице има възможност да се възползва от правна защита. А що се отнася до информирането на най-близкия кръг: ако имаме дете, съпричастно към терористичен акт, ако някой от родителите го е включил в схема за наркотици-какъв е проблема да се възпрепятства информация в случая", коментира пред бТВ заместник-председателят на ГЕРБ и председател на парламентарната група на партията Цветан Цветанов.
Той уточни, че става дума само за тежки престъпления.
"Всичко, което правим е, за да защитим българските граждани и сигурността на държавата. Човешките права не се нарушават", категоричен беше Цветанов и обясни, че мнозинството няма да се съобрази с ветото на президента.
"От 2016 година има работна група, имаше дебати, имаше коментари, това вето не кореспондира с материята", добави той.
"Все още не сме приели законодателна промяна за така наречената "гражданска конфискация", има работна група, правна комисия ще прецени и ще внесе предложението в пленарна зала. Убеден съм, че това, което ще приемем ще бъде в интерес на обществото", каза Цветанов.
По думите му, общинските съветници са изключени от обсега на антикорупционния закон, защото те декларира конфликт на интереси и текстовете ще бъдат тепърва коментирани.
"Решението за изтребителите за българската армия е експертно, предстои съгласувателна процедура и в началото на януари дебатът ще бъде приключен в НС. Изборът за Ф-16 е най-доброто от стратегическа гледна точка и от гледна точка на националната сигурност", заяви Цветанов и припомни, че президентът Радев на практика е взел еднолично решение по време на служебното правителство в полза на "Грипен".
"Ф-16 е на въоръжение в почти всички държави-членки на НАТО и е съвместим за съвместни операции със съюзниците ни", каза още Цветанов и добави:
"Нека се запитаме защо президентът Радев толкова настояваше за Грипен. Припомням, че в Чехия, в Словакия имаше съмнения за корупция при сделки с Грипен и там имаше протести дори, а сега се довършва сделка за Ф-16".
"Приемам изводите, направени от Ахмед Доган, но за мен по-важно е това, че страната не се нуждае от предсрочни изори. Убеден съм, че само стабилно мнозинство и правителство и разумни депутати, които подкрепят добрите политики ще помогнат да се справим с предизвикателствата".
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"