"Всичко, което е заложено в управленската програма ще се случи в мандата на управлението", заяви пред БНТ заместник-председателят на ГЕРБ и председател на праламентарната група Цветан Цветанов.
Той опроверга твърдението, че административната реформа е решение, възникнало импровизирано и подчерта, че премахването на административната тежест фигурира в предизборната програма на ГЕРБ.
"Ако имахме мисленето и философията на оцеляването нямаше да отидем на предсрочни избори. Винаги сме казвали, че волята на хората е най-важна за нас. Отидохме на избори, представихме приоритетите си пред избирателите. Един от основните приоритети за нас е и антикорупционното законодателство", обясни Цветанов.
Той припомни, че това законодателство е било готово в края на предишния парламент.
"Аз съм убеден, че е по-добре да се забавим, но да имаме най-широка обществена подкрепа", коментира Цветанов.
"В момента има внесени 9 законопроекта от БСП, 9 от ГЕРБ и три от МС. Всяка секторна комисия определя дневния ред и разглеждането им. Но трябва да има и експертиза по тези законопроекти. Точно затова ние се придълржаме към приетата парламентарна практика. например, жестомимичният превод беше отхвърлен на база заключения на комисията и експертите. Но се правят внушения без да аргументи. Аз мога да припомня един друг парламент, когато се бързаше със законодателрството в сектор сигурност и се взеха решения, които изсараха хората на улицата в продължение на една година", припомни Цветанов.
Той се аргументира със закона за движение по пътищата, където се е провел смислен дебат и консенсус по важни за обществото теми.
"И ние можем да кажем, че имаме отхвърлен законопроект - този за мажоритарното гласуване", каза Цветанов и припомни, че по време на кампанията за референдума не е имало дебат и разяснение.
"Мога да кажа, че когато номинирахме кандидатите за ВСС дебатите и изслушванията се предаваха онлай, Бяхме достатъчно прозрачни", заяви той.
"В момента има едно противопоставяне сред тримата големи в съдебната система и това е вредно, а отговорност носят всички. Смятам, че политиците трябва да бъдат по-внимателни, когато става дума за съдебната система", призова той и заьви, че в момена се провежда най-прозрачния избор на нови членове.
"Смятам, че има институции, които направиха съответните проверки и се поизнесоха. Не мисля, че е редно като председател на парламентарната комисия да се произнасям по казуса с колата на Лозан Панов. Но смятам, че има по-важни неща, на които трябва да обръщаме внимание", коментира Цветанов.
"За мен е много важно, че в приоритетите на сегашното трио, което председателства ЕС влязоха Западните Балкани, като фактор и за сигурността в региона", каза Цветанов и изтъкна ролята на диптломатическата совалка на премиера Бойко Борисов.
Цветанов е убеден, че Мария Габриел се е представила убедително на изслушването за еврокомисар и припомни, че тя и преди е била ангажирана с тежки ангажименти в ЕП.
Той благодари на вицепрезидента Илияна Йотова, както и на евродепутатие Ангел Доамбазки и Филиз Хюсменова, които са защитили кандидатурата на Мария Габриел.
"Бях на срещата на премиера Борисов с Доналд Тук, когато той му каза: Искам ти да бъдеш част от европейската политика спрямо Македония", разказа Цветанов и определи срещата между Борисов и Заев като продуктивна.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.