11 Юни, 2026

Ц. Цветанов: Всичко свързано с вероизповеданията е част от националната сигурност и ако някой не го разбира, това е проблем

Ц. Цветанов: Всичко свързано с вероизповеданията е част от националната сигурност и ако някой не го разбира, това е проблем
Цветан Цветанов

БСП започна да спекулира с този въпрос

"Ведяхме как реагират политическитех сили, обществото не реагира толкова агресивно", заяви пред БНТ заместник-председателят на ГЕРБ и председател на ПГ на партията Цветан Цветанов по повод промяната на решението за опрощаване на дълговете на вероизповеданията.

Той потвърди, че причината за отпускане на субсидиите, както и решението на държавата да опрости дълговете е било продиктувано от съображения за националната сигурност.

Цветанов припомни, че БПЦ са настояли да не се ограничават възможностите за външни дарения, а държавата е направила компромис и е приела това.

"Това, което направихме е всички служители на вероизповеданията да получават заплатите си от държавата, а не отвън", каза Цветанов.

Той показа протокол 1998 година, от който става ясно, че при извършване на дарения Българската Дирекция по веоризповеданията е трябвало да съдейства за получаването им без мита и данъци, но тогава темата не е била коментирана.

"Когато преведем субсидията, тя не отива за заплати, а за изплащане на дълговете. Но видяхте, че БСП започна да спекулира с този въпрос и затова ще предложим да има разсрочване и тогава субсидията ще отиде за заплати и няма да има напрежение", обясни Цветанов.

"Не съм се интересувал кое вероизповедание какъв дълг има. Темата за вероизповеданията не трябва да влиза в политически дебат", коментира той.

"Всичко свързано с вероизповеданията е част от националната сигурност и ако някой не го разбира, това е проблем", категоричен беше Цветанов.

"Оттук нататък всичко ще подлежи на контрол, защото получава средства от държавния бюджет", обясни той.

"Видяхме, че тази амнистия създава определено напрежение, чухме и мнението на коалиционните си партньори и след разговори с Владислав Горанов взехме решението за разсрочването", добави той.

"Ако сме правили компромис то това е компромис с всяка една религия, която има в България", заяви Цветанов.

"Политиката в България и Европа е доста по-различна отпреди 10 години. Трябва да свикваме, че политическият живот ще бъде в многообразие от партии и искания. Компромис не е лоша дума, но той трябва да се прави в интерес на държавата", каза още той.

Сподели:
Ресорната комисия в НС иска от ДАНС цялата информация за корпорация КУБ - "достатъчна е за арести"

Ресорната комисия в НС иска от ДАНС цялата информация за корпорация КУБ - "достатъчна е за арести"

По думите на Румен Миланов, не може да се твърди, че КУБ може да застраши националната ни сигурност

Харалан Александров: Българите не харесват предателите, ще се ядосат на Радев, ако...

Харалан Александров: Българите не харесват предателите, ще се ядосат на Радев, ако...

В интервю за Nova News той посочи три основни проблема пред управлението. На първо място той постави възстановяването на реда и законността

Йотова назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ - преподавал е в Русия, Франция, Китай

Йотова назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ - преподавал е в Русия, Франция, Китай

В периода 1996–2008 г. работи в Българската народна банка, като заема експертни и ръководни позиции в аналитичните звена, а от 2002 до 2008 г. е член на Управителния съвет на БНБ

Коментари (0)