Ще има обвинения по "Червеи", конкретните действия на прокуратурата в тази насока няма да останат скрити за обществото. Това стана ясно от изявлението на обвинител номер едно Сотир Цацаров.
На въпрос има ли съмнения за изнасяне на данни, той отговори, че тепърва се разследва.
„Трудно може да се установи дали това е наистина постигнато", заяви Цацаров и обясни, че това не е процесуалният способ за проверка.
„Няма специално разузнавателно средство, което да се прилага по отношение на компютърна информационна система. Невъзможно е да поискаш такова за компютърна информационна система и да получиш разрешение", коментира още главният прокурор.
Цацаров обясни, че съдията, разрешил СРС по тази разработка, е трябвало да следи за спазване на сроковете и за “всичко останало”. Той изключи вариант, в който този съдия не е знаел какво подписва.
Той уточни, че трудно може да се установи дали данни от АИС са били изнасяни и в какъв обем, ако това е така. Ще бъдат разпитани всички лица по цялата верига - не само заявителите и тези, които са разрешили СРС, а от самото начало на оперативното дело - този, който го е образувал, работил по него, комплектовал, лицата, които са подписвали документи, послужили за основание да се образува това оперативно дело.
Главният прокурор обясни, че един от документите, с които е образувано оперативното дело, е анонимен, а под текста на другия стояло името и длъжността на директор на областна дирекция на МВР, който обаче не го е подписвал и не го е извеждал.
Според Цацаров може да има няколко цели за този случай. Скритата - действително да се търсят лица, които нерегламентирано проникват в системата. Другата цел е това да се направи, но под законова форма.
Главният обвинител заяви, че основният проблем на закона е упоритото нежелание да бъде създаден електронен регистър на СРС, който да е класифициран. Съпротивата, по думите му, идвала от заявителите. Те нямат практически интерес от това, защото това означава железен контрол и нещата, които разследваме сега, няма как да се случат, изтъкна Цацаров. Така един съдия от Разград, който получава искане за разрешение за СРС, може да провери дали някъде в страната същото това лице не е поставено вече под контрол за същото нещо.
Цацаров обясни и защо с промени в НПК предлага главният прокурор или негов заместник да искат, а съдия №1 да разрешава прилагането на СРС по отношение на магистрати. “Не желаем да концентрираме власт. Ако беше така, щях да предложа тази процедура за всички лица с имунитет. Но не е така. Искаме това право да бъде дадено на субекти, които ще осигурят пълна тайна”, поясни той.
Главният обвинител посочи, че в 90% от случаите, по които работи спецзвеното за разследване на магистрати, съответният съдия, прокурор или следовател научава, че е на контрол, от два до три часа след началото на СРС-тата.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"