Априлското въстание стана онзи вододел, който отприщи националната ни енергия, зареди пламъка на устрема към свобода и издигна любовта към свободното отечество в национална кауза. Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева пред участниците в тържественото събрание, посветено на 140-ата годишнина от Априлското въстание. Това съобщиха от пресцентъра на Народното събрание. Форумът във Военната академия „Г. С. Раковски” беше организиран от Българската академия на науките и Общобългарски комитет „Васил Левски”.
Днес ние се покланяме, отдаваме почит на онези, които без очаквания за слава, ордени и медали дадоха живота си, за да ни има днес, за да ги има нашите потомци, за да я има България, подчерта председателят на парламента. И нека поколенията след нас знаят, тачат и предават изконното чувство на признателност и почит, към тези, които платиха най-високата цена, за да я има днес свободна и европейска България, добави Цецка Цачева.
Не са малко датите, които са записани със златни букви в пантеона на националната ни памет, една от тях е 20 април 1876 г., посочи председателят на Народното събрание. Историята е категорична, че Априлското въстание е връхна точка в българското националноосвободително движение през епохата на Възраждането, подчерта Цецка Цачева.
Председателят на Народното събрание отбеляза, че светът е потресен след потушаването на въстанието, а Европа осъмва, смразена от отзвука на кървавите пламъци на горящите села и градове, от хилядите невинни жертви, от силата на един народ, протегнал ръка към свободата си. Виктор Юго, Дж. Гарибалди, Бисмарк, Уилям Гладстон и Чарлз Дарвин, Толстой, Достоевски, Тургенев, Менделеев са само част от имената на най-видните представители на прогресивната европейска и световна мисъл тогава, които застават на страната на българите, подчерта Цецка Цачева. Тя цитира статия за английския вестник „Дели Нюз” на известния американски журналист Макгахан, в която той определя българите като трудолюбиви, упорити в работата, честни, образовани и мирни хора. Когато говорим за Априлското въстание не може да подминем първия български парламент, свикан в местността Оборище, събранието, основателно наречено от историци и съвременници първото Велико народно събрание на България, заяви Цецка Цачева. Тя подчерта, че и днес съвременният парламентаризъм продължава да изповядва онези ценности и се основава на същите принципи – изборност на делегатите, демократичност и вишегласие. Посланието от Оборище, че пътят на националната ни свобода и независимост преминава през принципите на демокрацията и равенството, са валидни и днес, тези принципи приобщиха българския народ към идеите на демократична Европа и ни направиха част от голямото европейско семейство, добави председателят на Народното събрание.
Началникът на Военната академия „Г. С. Раковски” Тодор Дочев отбеляза, че Априлското въстание е едно от най-величавите събития в българската история, оставило незаличима следа в националната ни памет. Събрали сме се, за да отдадем нашата дълбока признателност и възхищение към подвига на хилядите знайни и незнайни герои, проявили безпримерен героизъм, развявайки знамето на вярата и надеждата, и вярвайки в съдбовния избор „Свобода или смърт”, подчерта той. Председателят на БАН академик Стефан Воденичаров посочи, че когато се говори за Априлското въстание в сърцето на всеки българин нещо трепва и това е разбираемо, защото всеки един от нас е закърмен със спомените за него и знае какво значи то за България. Той призова да направим така, че да предадем на младото поколение всичко, което чувстваме и за което милеем на този ден. Ако ние не запазим нашето национално чувство, ако не предадем тази родова памет, няма да удържим да бъдем наследници на това славно мнинало, добави академик Стефан Воденичаров. Преди тържественото събрание във Военната академия „Г.С. Раковски” бяха положени в алеята на славата на гилзи с пръст от бойните полета Копривщица, Панагюрище, Перущица, Батак и връх Околчица. На церемонията присъстваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, вицепрезидентът Маргарита Попова, народни представители, заместник-министърът на отбраната Десислава Йосифова, академик Стефан Воденичаров, председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски” Васил Василев, ректори на висши училища, кметовете на Копривщица, Панагюрище, Перущица, Батак, Враца, Калофер, Клисура, Сопот, представители на обществени и военнопатриотични организации.
Още от България
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден