"Цели се структурна и организационна реформа на съдебната власт, която не е самоцел, тя е необходима, за да бъде поддържано върховенството на правото, гаранция за чувство на справедливост, така и условия за развитие на бизнеса". Това каза от парламентарната трибуна председателят на НС Цецка Цачева по време на обсъждането на промените в Конституцията на първо четене в частта за съдебната власт.
"Ще припомня как се стигна до идеята за внасянето на законопроекта. В 42 НС с огромно мнозинство бе одобрена актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. В стратегията бяха разписани принципи, които няма как да имат своя ясен изказ, без да има промени в съответни закони, които касаят тази материя. След това бяха внесени два законопроекта, където се предвиждаше ВСС да бъде разделен на две колегии", заяви Цачева. Тя уточни, че се е стигнало до идеята, че е наложително да се предложат на НС промени в Конституцията на България.
"С цялата уговорка за възможностите, които са допустими по действащата Конституция за промени от обикновено НС. Заявявам, че внесеният законопроект е в съответствие с решенията КС в частта за съдебната власт. Всеки инвеститор се интересува колко справедлива, бърза и безпристрастна е съдебната система", допълни Цачева. От името на вносителите председателят на НС заяви, че считат, че за да се гарантира независимостта на съдиите и недопускането на външно влияние, следва да се обособи разделянето на ВСС на две колегии. "Не трябва да се допуска членовете на ВСС да решават кадрови въпроси на съдиите и обратно", добави тя.
"За мен най-важното и сърцевината на това, което предлагаме е изборът на членове от ВСС от квотата на съдебната власт и съответно на прокурорите и следователите да се случва пряко от общите им събрания по принципа един магистрат - един глас, а не както беше досега чрез представители, които участваха в този вот. Визирано е, че всяка от колегиите осъществява самостоятелно кадровите и организационните функции в съдийската колегия, респективно в прокурорската и тази на следователите", подчерта Цачева.
Тя допълни, че се предлага отмяна на чл. 131, съгласно който решението на ВСС се приемат с тайно гласуване. "Предложението е процедурата за вземане на решение да се уреди на законово ниво. Вероятно мястото му е в Закона за съдебната власт", добави Цачева. По думите й, нов момент са повишаваните правомощия на инспектората към ВСС като се цели отчетност и контрол върху членовете в съдебната система. "Предвижда се разширяване на функциите му, въвеждат се нови правомощия на инспектората да прави проверки за конфликт на интереси. Надявам се това да доведе до повишаване общественото доверие в съдебната власт. Предвидено е разширяване на достъпа на гражданите до КС. Предвиждаме КС да може да бъде сезиран тогава, когато със закона се засягат основните права на гражданите и се предлага такава възможност да има Висшият адвокатски съвет. Мнението ни е, че повтарящите се случаи могат да бъдат обобщение именно по този начин. Надявам се след дебатите мнозинството, необходимо за изменение на Конституцията да бъде убедено в необходимостта на промените", каза още Цецка Цачева.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"