Пореден гаф направи Централната избирателна комисия(ЦИК) с решение, което е в пряко нарушение на Изборния кодекс и на Закона за референдумите. Този път доизмислянето на несъществуващи текстове и норми засяга разпределението на т.нар. медийни пакети за агитация в кампанията за референдума.
В петък Централната избирателна комисия реши партии, които са част от парламентарни коалиции и съответно получават държавна субсидия, да имат право на пари от бюджета за разходите си по информационно-разяснителната кампания. Решението определя кой и каква сума от т.нар. медийни пакети ще получи. Според информация на вестник "Сега" то е взето при изключени камери на комисията, така че аргументите на застъпниците на тезата не са били видими.
Щедростта на комисията на практика обаче няма правна обосновка. Според закона за референдумите и Изборния кодекс всяка партия, коалиция и инициативен комитет без държавна субсидия има право на медиен пакет до 40 000 лв., с който да покрие разходите си по агитацията "за" или "против" въпроса, поставен на допитването. Повечето регистрирали се за участие в кампанията попадат точно в тази категория. Няколко формации обаче, които са част от парламентарни коалиции и получават държавна дотация, според ЦИК също трябва да получат "процент" от медийния пакет.
Според комисията те имат право на това "в намален размер, пропорционално на броя на партиите, участващи в коалиции, които получават държавна субсидия по реда на Закона за политическите партии".
В тази хипотеза влизат АБВ и Българска партия "Либерали" от коалиция АБВ. И двете партии ще вземат по 30 000 лева. Партия на българските жени от коалиция ББЦ ще вземе над 34 000 лева, а Българска нова демокрация от Реформаторския блок - над 33 000. Медиен пакет в размер на почти 34 000 ще получи и Земеделският съюз "Александър Стамболийски" от коалиция "БСП лява България".
За решението си комисията се позовава на текстове от закона за референдумите и Изборния кодекс, които обаче само регламентират правото на участници в кампанията да вземат медиен пакет, стига да не получават субсидия.
Напълно необяснимо ЦИК прави аналогия с разпоредба от Закона за политическите партии, според която субсидията предоставяна на коалиции, се разпределя между партиите в нея на основата на споразумение или, ако такова няма, се разделя пропорционално на броя на депутатите от отделните формации. На база този текст, който определя държавната дотация за партиите в състава на една коалиция, ЦИК решава, че всъщност партиите участващи в коалиции не получават субсидия и имат право на медиен пакет.
За да изпълнят формално закона, тъй като все пак става въпрос за числа, от комисията правят сложна калкулация, според която от 40 000 лева медиен пакет вадят процент от субсидията и така се получава сума, която партиите могат да ползват за агитация преди допитването.
Формалният аргумент, който говорителят на комисията Александър Андреев изтъкна, е че въпросните партии са се регистрирали за участие в кампанията отделно от коалициите, от които са част, и затова имат право на медиен пакет в намален размер.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас