5 Февруари, 2026

ЦИК ще се справи с избори и референдум през есента

ЦИК ще се справи с избори и референдум през есента

"Централната избирателна комисия се подготвя за предстоящите местни избори. Комисията има готовност да се справи и с избори 2 в 1, ако Народното събрание приеме решение за произвеждане на референдум заедно с местния вот през есента", заяви .председателят на комисията Ивилина Алексиева пред БНР. 

"На всички е ясна сложността. Ясно е, че на места ще се гласува с четири бюлетини, ясни са и избирателите. Още отсега мислим за по-ранна разяснинтелна кампания, а също и за едно по-сериозно обучение на избирателните комисии. Задача на ЦИК е да минимизира възможните грешки. Затова ние ще говорим много интензивно за това, че гласоподавателите трябва да отбележат първо своите предпочитания за партия или коалиция, а след това преференция за кандидат. Това ще забави процеса на гласуване и отчитане на резултата", коментира тя.

За гласуването на българите в чужбина на референдума Алексиева посочи, че в Народното събрание все още няма закон, за да е ясно в каква рамка ще се провежда референдум в чужбина. 

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент