"Всяка извинителна причина да не се гласува ще се преценява индивидуално на базата на предоставените от избирателя документи", съобщи пред “Фокус“ Александър Андреев, говорител на Централната избирателна комисия .
"Документът ще следва да бъде предоставен на общинската администрация, която води и избирателните регистри на населението, въз основа на които се изработват и избирателните списъци, тъй като единствената неблагоприятна последица е в случай, че избирателят не е гласувал в два поредни избора от един и същи вид, той да бъде заличен от избирателните списъци. Така или иначе във връзка с цялата процедура законодателят е определил, че ще следва да бъдат изготвени правила, въз основа на които да бъдат уредени вписването в избирателните списъци, както и процедурата по предоставянето на извинителните документи. Това е въпрос, които тепърва ще бъде разглеждан", коментира Александър Андреев.
Той припомни, че задължителното гласуване може да отпадне в бъдеще, тъй като за съобразността му вече има подадено искане за произнасяне към Конституционния съд.
"Засега обаче задължителният вот е налице и всеки гражданин би трябвало да се съобрази с това", подчерта говорителят на ЦИК.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас