Законодателните промени в пенсионната реформа осигуряват повече права на българските граждани. Това каза в интервю за Радио „Фокус” – Велико Търново Цветан Цветанов, депутат от Великотърновски избирателен регион. Той обясни, че досега е било възможно хората да се осигуряват допълнително единствено в частните пенсионни фондове. „Сега обаче се появява и една възможна алтернатива - който иска може да пренасочи своите пари за осигуровки, дадени по доброволното осигуряване, в Държавния осигурителен институт”, обясни още председателят на ПГ на ПП ГЕРБ.
Според него, напрежението между управляващите във връзка с тези реформи се е появило поради краткия срок, в който са били внесени и приети промените. Те са довели и до липса на нужната комуникация между политическите субекти. „Смятам, че с един конструктивен диалог в предстоящите месеци ще можем действително да направим обществени обсъждания по целия пакет на пенсионната реформа. Тук включвам и възрастта, и осигуряването и съм убеден, че ще намерим общ консенсус, който ще бъде в интерес на гражданите, за да могат действително да излязат от евентуалните изводи, които се правят в тази посока”, добави Цветан Цветанов.
Заместник-председателят на ГЕРБ подчерта още, че няма намерение да променя настоящото си пенсионно осигуряване и то ще остане във фонда, в който е в момента. „Това не стои на дневен ред за мен сега, но всеки има право да избира. Когато преценя, че не съм доволен от това, което ми се предлага, разбира се, че мога да разполагам с моите вноски и да ги пренасоча към фонд, който преценя за добре”, обясни още зам.-председателят на ПП ГЕРБ.
По думите му партиите, които подкрепят сегашното правителство, не са дали съгласието си за тази реформа поради липсата на достатъчно време за нейното разбиране и обсъждане. „Действително ние отчитаме това като слабост, но пак повтарям, времето беше изключително малко, за да може да се проведе дълъг и задълбочен дебат. В пълния пакет за пенсионната реформа, през януари, февруари, до 31 март, ще имаме цялостна визия”, каза още Цветан Цветанов.
По повод Закона за МВР той заяви, че от 1991 година винаги е постиган политически консенсус. Всяка законодателна промяна, която е настъпвала винаги е била обсъждана и дискутирана. „Не е нормално през 1991 година, в тези бурни години на демокрацията, когато имаше едно много ясно изразено противопоставяне между лявото и дясното, да се постига консенсус за балансиращата роля на президента, който да издава указ за назначаване на висшите професионални фигури в Министерството на вътрешните работи и специалните служби в България, а сега това да не се случва. Точно заради това искаме да възстановим това, което беше разрушено преди година и половина - защото връщаме конкурсното начало. Говоря за конкурсно начало, което беше въведено в началото на 2006 година след реализирането на тунинг проект. Това бяха европейски средства, ползвахме най- добрите практики на Испания и 2006, когато беше направена тази промяна на Закона ние имахме възможност да имаме конкурсно начало”, обясни Цветан Цветанов.
По думите му, никога не е коментирана темата да бъде изолирана балансиращата роля на президента. „Винаги в службите на Министерство на вътрешните работи трябва да има интегритет, а този интегритет ние го постигнахме от 2009 до 2013 и това беше оценявано и от докладите на Европейската комисия. Ако погледнем доклада от 2011 година, там много ясно е записано,че продължаващата политическа воля за реформи в полицията и реформите, които бяха направени там доведоха до един интегритет. Имам предвид Главна дирекция „Криминална полиция”, Главна дирекция „Охранителна полиция”, Главна дирекция „Досъдебно производство” в рамките на три години от законодателните промени, те вече бяха едно цяло и бяха Главна дирекция „Национална полиция” – това е добрият модел в цяла Европа и такъв трябва да бъде и тук”, каза още Цветанов.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.