Мажоритарният собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка Цветан Василев наруши отново мълчанието си. Банкерът, който от много време пребивава вече в Сърбия, въпреки че българското правосъдие има много въпроси към него относно фалита на КТБ, на които той е длъжен да отговори заради големия обществен интерес, излезе с открита полемика с финансиста Пламен Орешарски - премиер на страната във времето, когато банката бе поставена под специален надзор.
Повод за нея стана кратък коментар на Орешарски на страницата му във "Фейсбук". В него финансистът написа: "Една банка, която няма здрав портфейл, е обречена. 2009 г КТБ беше 2 млрд лв, а 2013 г я заварихме близо 7 млрд. Това е необясним растеж, след като всички други банки запазваха балансовото си число. Как тази банка се разрасна?!"
Ето как отговаря в блога си Цветан Василев на позицията на Пламен Орешарски:
"Сериозен финансист, за какъвто г-н Орешарски претендира че е, би следвало да мисли, когато говори. Преди всичко, г-н Орешарски би трябвало да знае, че цялата банкова система нараства през този период, а особено банките с предимно българско участие. Основната причина за това е световната финансова криза от 2008-2009 г., която ограничи активността на чуждите банки в България предвид огромните проблеми на техните централи".
Василев нарича Орешарски "сламеният премиер на Пеевски" и пита дали многобройните посещения на депутата на ДПС Делян Пеевски в правителствената вила по време на краткия му мандат не са били само на добра политическа воля.
Василев обвинява Орешарски, че на два пъти е предоставил държавна помощ на ПИБ, като първия път това е станало скрито от публиката и от Европейската комисия. Той пита още бившият премиер и финансист "как ще разглеждат експозициите на "несвързаните" с Пеевски компании Водстрой98, ПСТ, Техноекспортстрой, ПСХ, Табак маркет, Дореко, Булгартабак, Хермес солар, Вили вист и не знам какво още към ББР и ПИБ?"
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.