28 Ноември, 2024

Цветанов: Напрежението в кабинета не означава проблеми в управлението

Цветанов:  Напрежението в кабинета не означава проблеми в управлението

Това правителство беше създадено на база на взаимните компромиси от парламентарно представени формации. Формации, които осъзнават каква отговорност са понесли, знаят, че в този труден период ще се трупат и негативи, защото формирахме правителството в следните условия - спрени фондове, неодобрени програми за новия програмен период и законодателство, което се нуждаеше от динамична промяна. Точно заради това смятам, че въпреки това напрежение в конструкцията на кабинета към настоящия момент не можем да говорим за проблем в управлението. Това казва в интервю за 24 часа зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.

По думите му изкарването на целия мандат на това правителство не трябва да бъде самоцел, особено когато става дума за реформи.

“Винаги когато се говори за управленска програма, за секторни политики, ти трябва да очертаеш пълния мандат. Защото реформите, които се правят, започват в началото на мандата, но реалният резултат от тях се вижда към края му. За да можеш да осигуриш бъдещата платформа за следващ управленски мандат. Така че когато сме формирали това правителство, сме наясно и сме се договорили и с коалиционните партньори, и с подкрепящите ни партии за пълен мандат. Разбира се, че когато възникнат непреодолими различия, няма как тази конструкция да се поддържа в едно постоянно напрежение, което би създало реално проблеми занапред, посочи политикът.

Той изтъква, че за европейските ни партньори и потенциалните инвеститори сега особено важна е стабилността на страната. През последната една година и половина кредитът на доверие към нас ни е силно занижен, не случайно, България се е отдалечила и от своята възможност за влизане в Шенген.

Знаете, че оставката на правителството на Бойко Борисов през 2013 г. ни завари на прага да влезем в шенгенското пространство. В рамките на година и половина България се отдалечи от тази възможност. Към януари 2013 г. бяхме с голяма преднина пред Румъния, затова през есента на 2012 г. бе решено, че следващият доклад за нас ще е след 18 месеца, а техният остана на всеки 6. За година и половина всички тези абсолютно неаргументирани законодателни промени в сектора за сигурност ни отдалечиха от ефективността, която имахме към този момент. Това повлия върху оценките от ЕК, която отчита вече слаби резултати в борбата срещу тежката организирана престъпност. Очаквайки предстоящия доклад на ЕК, към настоящия момент аз не съм достатъчно голям оптимист за възможността да влезем в Шенген в началото на 2015 г. От разговорите, които съм водил с представители на Бундестага и на други парламенти в Европа, зная, че има какво да направим. Най-важното е, че в момента има доверие към българското правителство, а законодателните промени, които правим за по-голяма ефективност в борбата с организирана, ще очертаят по-добра перспектива. Затова 2014 г. можем да кръстим годината на истината, а 2015-а - годината на перспективата

По отношение на сигурността, еврофондовете и подобряването на инвестиционния климат. 2013-а пък е годината на измамата, на задкулисието, на “Костинброд”. В двата последователни избора през 2014 г. - национални и европейски, се видя, че това задкулисие ни отдалечи от Европа, коментира Цветанов.

На въпроса какви резултати са били постигнати по време на посещението на премиера Борисов и членове на кабинета и НС в Берлин, Цветанов казва:

“С бившия федерален министър Ханс-Петер Фридрих, който в момента отговаря в Бундестага за контакта със сестринските партии в другите парламенти, както и с Ханс-Петер Ул се договорихме да създадем работни групи между фракцията ХСС/ХДС и ГЕРБ по три направления - вътрешен ред, сигурност и правосъдие (от страна на Бундестага ръководител ще е сегашният говорител на фракцията по тези теми Щефан Майер, а от наша по тяхно настояване ще съм аз), по икономика и енергетика, с ръководители съответно Ханс-Петер Фридрих и Делян Добрев. Обмисля се и трета група - за медии, култура и образование. В началото на 2015 г. ще направим работно посещение в Берлин, където ще договорим съответните стъпки. Въпреки че бяхме в опозиция, през последната година и половина имах изключително динамично сътрудничество с федералното министерство на вътрешните работи, с Бундестага - вътрешната и външната комисия, както и с представители на канцлерството, което роди силно доверие и възможност да правим заедно реална политика.

Позволете ми накрая на разговора ни във връзка с коледните и новогодишните празници да пожелая на читателите ви преди всичко здраве и много късмет - за всички българи и за страната ни.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."