"Трябва да направим законодателство, което едновременно ще защити правата на хората и ще даде възможност да противодействаме адекватно на всички потенциални заплахи. Можем да противодействаме като направим законодателство, което ще защити правата", заяви председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на Вътрешна комисия Цветан Цветанов по време на обсъждането на Антитерористичния закон.
"Необходимостта от този законопроект е във връзка с променящата се среда за сигурност, както в региона в който се намираме, Близкия Изток и виждате какво се случи през последните няколко месеца в Европа", каза Цветан Цветанов.
Той подчерта, че хората не трябва да имат абсолютно никакви притеснения по отношение на законопроекта.
"Неговата цел е страната ни да бъде защитена от терористични актове. Защото терорът е именно това – да се нарушат правата на хората. Можем да противодействаме като направим законодателство, което ще защити правата на хората, но и да направим законодателство, което ще ни даде възможност да противодействаме адекватно на всички тези потенциални заплахи", заяви Цветанов.
По думите му силата на една демокрация е, когато има разделение на властите и когато може да се осъществява съответния контрол от парламента към изпълнителната власт и да се адаптира законодателството към развитите демокрации.
"Вие виждате, в момента говорим за ограничителни мерки, които ще бъдат само по изключение и те ще бъдат само за райони, които са засегнати или където предстои да се извърши или се подготвя терористичен акт", каза Цветанов.
Според него трябва да се даде гаранция на службите, че те могат да си свършат работата.
"Самият факт, че се търси по-голямата оперативност, това не означава, че ще отидем в другата посока", добави той.
По думите му сигурността е приоритет за цяла Европа и за всички развити демокрации.
"От тази гледна точка, аз смятам, че трябва да подкрепим законопроекта, защото законопроекта ще ни даде една основа, която ще можем да я надградим между първо и второ четене и с приемането на този закон ще дадем по-голямата сигурност и възможност всички да си свършат своята дейност", посочи Цветанов.
Парламентът прие днес следобед на първо четене антитерористичния закон.
133 депутати гласуваха "за", 5-ма -"против", а 14 се въздържаха.
Проектът на Министерски съвет регламентира участието и на въоръжените сили в предотвратяване на тероризъм, като е предвидено военните да имат и полицейски правомощия. Те ще могат да използват сила срещу граждани при противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане и при задържане на правонарушител, който не се подчинява или оказва съпротива.
В закона е записано, че по отношение на лице, за което са налице данни, от които може да се направи обосновано предположение, че е свързано с подготовката на тероризъм, може да се прилагат превантивни мерки: забрана за промяна на местоживеенето без разрешение, забрана за напускане на страната без разрешение, забрана за посещаване на определени места, райони и обекти без разрешение, забрана за напускане на определено населено място без разрешение, забрана за осъществяване на контакт с определени лица без разрешение, периодично явяване в районно управление на МВР и подписване пред полицейски служител, отнемане на паспорти или заместващи ги документи и забрана за издаване на нови.
Ще има и административни санкции на хората, които не изпълняват разпорежданията на органите на реда. Те ще се наказват с глоба от 500 до 2000 лв. или с имуществена санкция от 3000 до 10 000 лв., ако деянието им не подлежи на по-тежко наказание.
Законът ограничава някои граждански свободи в случай на терористична атака, но предвижда също обезщетяване на физическите и юридическите лица при реално причинени имуществени вреди.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас