В интервю за Нова ТВ той уточни, че е задължително да бъде направена тази промяна в Закона за политическите партии. Идеята си той ще оформи под формата на писмо до парламента, макар че все още не е обсъждал с депутати подобни промени, посочи още Димитров.
Сега, ако видите финансов отчет на партия, нищо няма да разберете. Политическите партии могат да правят всякакви разходи за дейността си, но законът мълчи и не казва кои са дейностите. Има регистър, в който се обявяват разпоредителни сделки на стойност над 1000 лв. Партията не е задължена да оповестява разходите си тя води отчетност като малко и средно предприятие, защото няма стандарт, обясни Валери Димитров.
Той коментира, че за него е смущаващо, че някои публични личности не са декларирали голям брой свои активи. Според Димитров най-вероятно става дума за небрежност или пренебрежение на Закона.
Това нарушение не се квалифицира като престъпление. Но след като има несъответствие, е възможна и проверка за съмнение за изпиране на пари, защото имената на тези лица се изпращат в ДАНС, обясни Димитров.
Шефът на Сметната палата обаче отбеляза, че нарушителите миналата година били 167, а сега са по-малко.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас