Марк Грей отрече приписаното му от български журналисти в началото на този месец твърдение, че бил казал, че Европейската комисия ще запознава устно европейските министри с отчитания напредък в наблюдаваните области в България.
"Много е важно да направим разграничение между официалния доклад, какъвто сега правим за Румъния, и техническото обновяване на информацията - то не е писмено.
Когато съветът се събере да обсъди румънския доклад, ще използваме тази възможност да информираме страните-членки и за развитието на нещата в България. Това не е нито официален, нито писмен доклад. Това не е нещо необичайно.
През последните години редовно сме представяли подобна информация пред Съвета под тази форма. Говорим за
официално експертно ниво, а не на политическо или на ниво министри.
Става дума за експерти от ЕК, които обясняват как виждат нещата в конкретен момент, става дума за работна дискусия, каквито имаме всеки ден и в парламента, и в съвета в различни формати - нищо извънредно и нищо специално.
Не казвам, че това не е важно, но то е просто част от ежедневната ни работа със страните-членки. Това е част от процес, който позволява на ЕК да има ясна представа каква е позицията на всяка отделна страна.
За нас това е важно, защото искаме, когато представим доклад, той отново да бъде единодушно приет от всички страни, включително от България и Румъния.", обясни Грей.
И добави: "Нека изчакаме експертите да направят своите оценки. Но това, което е съществено да се каже е, че
в България имаше много важни развития през последните месеци.
Имаше критично важни назначения, които ние коментирахме на различни етапи. Сега представянето на по-цялостната актуализирана информация ще е възможност да покажем как усещаме нещата. Много пъти вече ясно казахме позицията си за всички дебати и противоречия, които видяхме около процедурите и хората, свързани с тези ключови назначения.
Сега фокусът ни е следният - назначенията са факт, как да направим така, че те да проработят, как да гарантираме, че ще ги има резултатите, които са толкова важни и в прокуратурата, и в другите ключови институции."
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство