24 Ноември, 2024

В.Монд: Кристалина Георгиева стана любимка на медиите, за разлика от Катрин Аштън

В.Монд: Кристалина Георгиева стана любимка на медиите, за разлика от Катрин Аштън

На своя пост като еврокомисар по хуманитарната помощ, 61-годишната българска християндемократка Кристалина Георгиева постигна почти недостижимата цел - да даде душа на една Европа, изпитваща сериозна необходимост от това през последните години, пише в. "Монд".

Тя беше една от (малкото) добри изненади на предишната комисия, пише изданието.

Появяваща се на фона на наводнения, земетресения или бежански лагери, тази енергична жена със силен глас умело окупира медийния терен, оставен напълно свободен от нейната колежка Катрин Аштън, ръководеща европейската дипломация, която избягваше медиите от първия ден, отбелязва в. "Монд".

Българската икономистка, преминала от института "Карл Маркс" в София към американския Масачузетски технологичен институт, където е преподавала, бързо се наложи като една от възможните претендентки за поста на ръководител на европейската дипломация.

Кампанията на италианския премиер Матео Ренци в полза на неговата кандидатка Федерика Могерини все пак сложи край на тази амбиция, макар и ползваща се с подкрепата на Жан-Клод Юнкер.

Георгиева ще се задоволи с "важния" пост, на който тя смяташе че има право и за който беше подкрепена от своята страна: тя е заместник-председател на Европейската комисия и комисар за бюджета и човешките ресурси.

Френският в. "Фигаро" пък акцентира, че жените са победителки в Европейската комисия

Поводът за думите на изданието е, че онези страни членки на ЕС, които се вслушаха в призивите на Жан-Клод Юнкер да номинират за комисията му жени, сега са възнаградени с важни позиции.

За деветте жени в новата ЕК Юнкер запази голяма част от ключовите постове. От седемте заместник-председатели трима са жени - Кристалина Георгиева, Федерика Могерини и Аленка Братушек. На тях са поверени съответно бюджетът и човешките ресурси, външните работи и сигурността и енергийният съюз.

Елжбета Бенковска отговаря за вътрешния пазар, Сесилия Малмстрьом за търговията, а Маргрете Вестагер за конкуренцията - три също основни ресора. Вера Юрова също получава водещ пост, този за правосъдието.

Като изключим Пиер Московиси, който ще отговаря за икономическите въпроси, останалите така наречени женски ресори, като образование, хуманитарна помощ, здравеопазване или изследвания са поверени на мъже, коментира "Фигаро".

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство