24 Ноември, 2024

В. Николов: Основният мотив за спирането на АЕЦ "Белене" беше неизяснеността от финансова гледна точка

В. Николов: Основният мотив за спирането на АЕЦ "Белене" беше неизяснеността от финансова гледна точка

"Основният мотив за спирането на АЕЦ "Белене" беше неизяснеността от финансова гледна точка. Този проект беше много лошо конструиран", коментира пред Нова телевизия Валентин Николов, депутат от ГЕРБ и бивш зам.-министър на енергетиката. 

В понеделник министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че до края на годината може да стартира процедура за избор на инвеститор за АЕЦ-Белене. 

"Изхарчени са повече от 3,5 милиарда лева и Народното събрание възложи на министъра на енергетиката да даде пътна карта какво да се случва с това оборудване", изтъкна той.

По думите на му едно от условията на правителството е да не се харчат повече пари по този проект. Друго условие е да няма държавни гаранции.

"Преди нямаше окончателен договор, нямаше стратегически инвеститор и не се знаеше колко пари ще изхарчи държавата. Много неща не бяха ясни и проектът беше спрян. Реално погледнато от тук нататък след като беше платено оборудването с дълъг цикъл на производство, реално погледнато трябва да се направи нещо", заяви зам.-министърът на енергетиката. 

Той коментира факта, че през 2012-а проектът беше спрян с мотивите, че е рисков от сеизмологична гледна точка:

"Проектът не е рисков. Минали са стрес-тестове, така че АЕЦ "Белене" отговаря на всички съвременни изисквания. При всички рискови условия - земетресения, наводнения, пожари, да може да издържи. Стрес-тестовете бяха през 2011-а". 

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит