Министерството на външните работи (МВнР) предупреди българите, пътуващи за Бразилия, Колумбия, Еквадор, Перу, Венецуела, Суринам и Гвиана, да следват стриктно отправените съвети на официалните власти от санитарно-хигиенно естество и да проявяват бдителност и предпазливост. Ведомството отправя препоръката във връзка с широкото разпространение на вирусите зика, денге и шиконгуня.
От МВнР препоръчват пътуващите или пребиваващите в тези страни да се регистрират на сайта на ведомството и да предоставят координати за връзка на посолството на България в Бразилия.
Бразилското министерство на здравеопазването е предупредило за "много сериозен епидемичен взрив" на заболявания, причинени от вируси, които се пренасят от египетския комар Aedis Aegypti – зика вирус, денге, шиконгуня. Доказано болните след зараза със зика сега са 5 079. Най-много случаи са регистрирани в Рио де Жанейро – 85 заболели и 166 случая на микроцефалия. Смята се обаче, че от април 2015 г. досега са заразени между 500 000 и 1.5 млн. бразилци. Има само няколко смъртни случая.
Причина за епидемията са много високите температури и проливните дъждове в Бразилия, които предразполагат развитие на свръх-популация на комарите. Друга причина е най-голямата за последните 70 години суша в страната до края на 2014 г. Тогава много жители са се запасявали с вода, която съхранявали в съдове в домовете си. Установено е, че именно в съдове със спокойна вода са се развили 75% от комарите, преносители на вирусите зика, денге и шиконгуня, посочва МВнР.
Симтомите на зика са температура, болки в слепоочията, поява на червени петна по кожата и в бялото поле на очната ябълка, сърбежи. Диагностичният тест, прилаган в бразилиските болници, струва 900 реала - около 200 евро. Лечението е с ацетаминофен (парацетамол). Предвижданията на Световната здравна организация (WHO) са за пандемия на вируса зика през 2016 г. в Южна Америка.
Не по-малки са притесненията на здравното министерство на Бразилия и от бума на заболяванията от денге – над 100 000 случая от началото на 2015 г. досега. Само в Рио де Жанейро се регистрират 2 500 случая месечно. Особено опасен е хеморогичният денге–вирус, който причинява кръвоизливи и често завършва със смърт на пациента. През 2015 г. във Федералния окръг Бразилия са регистрирани 10 338 случая на денге.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."