23 Януари, 2026

Ваньо Танов: ЕС прехвърля проблема с незаконни стоки към нас

Ваньо Танов: ЕС прехвърля проблема с незаконни стоки към нас

"България носи цялата отговорност за стоките, които са влезли в страната и пътуват към Европа, защото сме входа на Европа". Това каза за Агенция „Фокус” директорът на Агенция „Митници” Ваньо Танов. „Ние сме държава членка на ЕС и сме вход на ЕС. Каквото и да правим, сме задължени да гарантираме стоките, които преминават. Необходимо е те да преминат през рентген, за да видим дали няма такива, които са забранени”, заяви Танов. Той посочи, че с пристигането на ГКПП – Капъкуле водачите приключват транзита, освобождават банковата си гаранция за тези стоки и ги пускат без документи на фактура. „По този начин проблем, който не е наш се прехвърля при нас. Отделно, има икономическа изгода от това, защото например, ако става въпрос за акцизна стока за 1 млн. лева, гаранцията на тази стока е 5 млн. лева”, обясни Танов. 

„Отговорността става на българската страна, защото приемаме транзита. Съответно, трябва да се търси фирма, която да поеме гаранцията за отрязъка от пътя. При толкова много камиони няма такива фирми, които имат възможността да поемат такъв транзитен трафик”, каза още Ваньо Танов.

Сподели:

Коментари (0)

За първи път България има жена за президент - Илияна Йотова

За първи път България има жена за президент - Илияна Йотова

Очаква се в 16 ч. напусналия поста президент Румен Радев да бъде официално изпратен от Йотова през парадния вход на "Дондуков" 2. Тя ще остане на поста до края на мандата, който изтича през януари 2027 г.

С тиксо на устата: Разследват за насилие над 3-годишно момченце в детска градина

С тиксо на устата: Разследват за насилие над 3-годишно момченце в детска градина

Момченцето е споделило за инцидента на 9 януари, друг учител е свидетел как устата му е залепена от педагога с тиксо. Между тях избухва скандал.

Бойко Борисов:  Модернизацията на България е дългосрочен проект

Бойко Борисов: Модернизацията на България е дългосрочен проект

"И няма време за рестарт при всяка смяна на властта", заяви лидерът на ГЕРБ