Българката влиза в екипа на Мирослав Лайчак, Радев лобирал за нея
Шефът на ЮНЕСКО Ирина Бокова е уредена в последните дни на мандата си с нов пост в ООН. Това научи Faktoe.bg от свои източници в централата на световната организация. Въпреки ширещите се около Бокова и съпруга й Калин Митрев скандали за корупция, лошо управление на ЮНЕСКО, злоупотреба с власт и служебно положение, българската е получила този път доверието на Мирослав Лайчак. През миналата година заедно с Бокова той бе претендент за поста генерален секретар на ООН, но след избора на Антониу Гутериш, Лайчак стана председател на Общото събрание на ООН. Той обяви, че създава нов екип от външни консултанти. Ролята им ще бъде да го съветват как най-добре да бъдат постигнати приоритетите на 72-ата сесия на Общото събрание. До този момент 15 видни личности от всички регионални групи на ООН са включени в новия съветнически екип. Сред тях е и Ирина Бокова.
Първото заседание на екипа на външните консултанти ще се състои в Ню Йорк на 6 октомври. То ще включва обсъждане на широк кръг от глобални политически въпроси, впечатления от наскоро приключилата седмица на високо равнище на Общото събрание, послания, произтичащи от общите разисквания и основните международни предизвикателства.
Ирина Бокова ще присъства на нея, но веднага изниква въпросът - как ще съвместява съветническия пост с неприключилите й още ангажименти като генерален директор на ЮНЕСКО. Не без основание е и въпросът – кой ще плаща командировките от Париж до Ню Йорк, се питат колегите й в централата в Париж?
Всъщност още през миналата година, след като се провали по време на избора на нов шеф на ООН, се заговори, че московските й приятели и търсят нов пост. Първо тръгна слуха,че ще стане един от заместниците на Гутериш. С уреждането й бе ангажиран директно и мистериозно починалият руски посаник в ООН Виталий Чуркин. Накрая късметът й излезе в съветническия екип на Лайчак. Целта на тази стратегия е да се покаже на обществото, че Бокова е важен и ценен кадър и от нея продължават да се интересуват световни фактори. Източници на Faktor.bg твърдят, че за българката се е застъпил директно и президентът Румен Радев, който само преди седмица се завърна от Ню Йорк, където взе участие в сесия на ООН. Радев отдавна не крие, че е ангажиран с проблемите на Ирина Бокова. Една от първите теми, които постави след като встъпи на „Дондуков“2 бе, че ще търси от управляващите обяснение, защо са подменили кандидатурата на Бокова с тази на Кристалина Георгиева.
Още от България
Легендата в бокса Владимир Кличко пристигна в България
Олимпийският и бивш двукратен световен шампион в тежка категория гостува във връзка с предстоящото Европейско първенство за мъже и жени
ПБ: Не отиваме на лов за вещици, готвим три одита за финансово проветряване
Константин Проданов Стефан Белчев добави, че целта на властта е една - да покаже ясно как са управлявани публичните финанси за времето от 2020 година до май 2026 година
12-годишно момиче спаси майка си и себе си на АМ "Струма", водачът получил инсулт
Докато държало волана и овладявало автомобила, момичето запазило хладнокръвие - разговаряло по телефона и запознало със ситуацията оператора, който бил на линия