17 Февруари, 2025

Въвеждат външно оценяване и за 10-класниците

Въвеждат външно оценяване и за 10-класниците

Учениците от 10-и клас също да имат външно оценяване, както тези от 4-и и 7-и клас. Това е заложено в Държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците. То ще влезе в сила за учениците, които през учебната 2019/2020 ще бъдат десети клас, тоест за тези, които сега през септември ще бъдат седми клас.

Изпитването след 10-и клас се прави, защото по новия Закон за училищното образование гимназията се разделя на два етапа - 8-10 клас и 11-12 клас. В десети клас учениците обикновено са на 16 години - възрастта, до която образованието е задължително по Конституция, разясни днес зам.-министърът на образованието Диян Стаматов.

Първият е да има задължителни два изпита – по български и четивна грамотност и по математика, а по желание да има още четири изпита – по природни науки, за обществени и граждански компетентности, по чужд език и по дигитални компетентности.

Вторият вариант предвижда по желание да са само националните външни оценявания по чужд език и дигитални знания, а останалите четири да са задължителни. Учениците ще могат да получават сертификати за владеенето на чужд език и дигитални компетентности, които сега са платени и това е допълнителен стимул учениците да положат и тези изпити, обясни зам.-министърът на образованието и науката Диян Стаматов.

Оценките от изпитите след 10-и клас обаче няма да влизат в дипломите, а чрез тях ще се дава възможност за кандидатстване в друго училище при желание за преместване.

"Голямата част от учениците са в средни училища и те ще се явят на национални външни оценявания, ще продължат в същото училище, в което са влезли и няма да има движение. Малка част от учениците ще променят своето училище и от средно ще отидат в профилирано, професионално, ако преценят, или ще сменят въобще профила си от обединено в друг вид училище", представи подробности по промените Стаматов.

Още от догодина кандидатстването след седми клас ще се осъществява на базата на точки, а не на числови оценки от изпитите (6, 5, 4, 3, 2), както досега. Оценките в свидетелството за завършен седми клас, които участват в балообразуването, също ще бъдат преобразувани в точки по специална скала. Учениците, които от септември ще бъдат в седми клас, са първият випуск, който ще влезе в гимназия и ще я завърши по новия образователен закон.

"Националното външно оценяване, което се провежда се измерва в точки. Ако ученикът реши да кандидатства в Математическа гимназия, тези точки се използват, но се използват и годишните му оценки, които се прехвърлят от оценки в точки, за да бъдат съпоставими. "Отличен 6" се прехвърля към 50 точки, "Много добър 5" към 39 точки, "Добър 4" към 26 точки, "Среден 3" към 15 точки.", поясни зам.-министърът.

"За цялото ни общество е важно да няма ранно отпадане на ученици, защото един малко грамотен човек е много по-добър от невлезлия в училище човек. За тях се дава тази възможност. Макар образованието да е задължително, то не може да бъде насилствено", заяви Стаматов. И добави, че "най-важното за всички в системата е ученикът да бъде ограмотен".

Зам.-министърът обясни, че не само в първи, но и във втори и трети клас децата няма да имат оценки. В свидетелствата им за завършване ще пише "Отлично", "Много добро", "Добро", "Задоволително", "Незадоволително" или "Слабо". Какъвто и да е резултатът в началното образование, клас няма да се повтаря.

Задължителен остава изпитът по български език и литература за всички, а вторият изпит е по профилиращия предмет. Увеличава се изборът на предметите за профилиращ предмет, като новите са информатика, информационни технологии, предприемачество, музика и изобразително изкуство. Учещите в професионални гимназии пък ще полагат матури по български език и литература и за професионална квалификация.

Стандартът предвижда още оценките от матурите да се преобразуват в международната скала за оценяване ECTS, ако учениците имат нужда при кандидатстване в чужбина.

Като цяло изпитите ще бъдат изработвани така, че да са съобразени и да се доближават до международните изследвания като PISA, TIMMS, PIRLS. Дава се възможност министърът на образованието и науката да насрочва национално външно оценяване по различен предмет или за различен клас, ако е необходимо системата да оцени как се справят учениците по новите учебни програми.

Те ще бъдат писмена, устна и практическа. Новото е, че ще се заложи на проектни дейности, по които учениците ще работят по двойки или в група.

За слабите ученици поправителните сесии ще бъдат две. В случай, че ученикът не издържи изпита трябва да повтаря годината. В начален етап за учащите с по-ниска успеваемост се въвеждат допълнителни летни часове.

То може да бъде писмено, под формата на рецензия или устно, но трябва да обясни на ученикът защо например е получило двойка.

Свидетелство за завършено основно образование ще получат още тази учебна година седмокласниците. Тези от тях, които са в заварено положение ще изучат допълнително история и география, за да покрият това, което към момента се изучава в 8-и клас.

Пет ваканции за учениците предвижда министерството на образованието.

Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"