24 Ноември, 2024

Вдигат паметник на Роналд Рейгън на входа на Южен парк

Вдигат паметник на Роналд Рейгън на входа на Южен парк

Рейгън е обявен от медиите за "великия комуникатор", той е бащата на т.н. рейгъномика

Бюст-паметник на американския президент Роналд Рейгън ще посреща посетителите на "Южен парк" в София. Той ще е с височина до 3 метра ще се извисява на входа на парка в началото на едноименната алея в парка. Това става ясно от сайта на Съюза на българските художници.

Плановете са той мономентът бъде монтиран през тази година. За целта тече конкурс, организиран от Инициативния комитет. 

Бюстът му ще бъде направен от бронз и ще е с височина до 90 см. Той ще бъде върху постамент от камък. За изпълнението и монтажа са предвидени 30 000 лв., събрани от дарения.

Кандидатите трябва да представят проектите си до 15 април, става ясно от публикуваните документи. На 22 април журито ще ги оцени и ще избере печелившия проект. В срок от три месеца след подписването на договора със скулптура той трябва да монтира паметника.

В журито, което ще оценява предложенията, влизат художници, архитекти, членове на гражданската инициатива, предлагаща паметника, по един представител на Външно министерство и на американското посолство.

Планове за създаване на скулптура на 40-ия американски президент има още 2011 г., когато се честваха 100 години от рождението на Рейгън. Тогава Столичният общински съвет е взел решение главната алея на парка да носи името неговото име.

Идеята за поставянето на паметника е на гражданска инициатива с председател Константин Арабаджиев, бивш кмет на район "Студентски" от квотата на СДС и настоящ зам.-председател на Комисията за защита на потребителите.

Поставянето на паметника се забавя покрай набирането на средствата, които са от дарение. През февруари 2014 г. тогавашният главен архитект Петър Диков одобрява мястото, а две години по-късно е обявен и конкурсът.

Роналд Уилсън Рейгън е роден на 6 февруари 1911 г. Той извървя пътя от Холивуд до Белия дом през втората половина на миналия век. Първо става губернатор на Калифорния през 1967 г., а през 1981 г. печели битката за Белия дом и става 40-ти президент на САЩ.

Той идва начело на Белия дом в тежък период за Америка, когато страната е в рецесия. Администрацията му предприема серия от мерки, чиято цел е да стимулират производството и да увеличат доходите на американците. За целта се реформират данъчните закони, намаляват се данъците, овладява се инфлацията, расте националния дълг. Ефектът е повишаване благосъстоянието на американците и в употреба влиза термина "рейгъномика".

По негово време драстично расте и бюджетът за въоръжаване, като студената война е в разгара си. Рейгън обявява Съветския съюз за империя на злото и предрича падането на комунизма, което се случва в края на втория му мандат.

Рейгън е обявен от медиите за "великия комуникатор". Той е толкова доминираща фигура, че десетилетието на 80– те години често бива наричано "рейгъновите осемдесет". Напуска Белия дом през 1989 г. след два успешни мандата и с много голяма популярност и одобрение.

В последните си години от живота страда от болестта на Алцхаймер и си отива от този свят на 5 юни 2004 г. Неотдавна почина и съпругата му Нанси Рейгън.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен