27 Април, 2026

Велизар Енчев дава на прокурор Комисията по досиетата

Велизар Енчев дава на прокурор Комисията по досиетата

Независимият депутат Велизар Енчев, който инициира законопроект да бъде закрита Комисията по досиетата, по-късно днес е внесъл сигнал в Софийската градска прокуратура срещу Комисията по досиетата, предаде БГНЕС.

В него офицерът от ДС посочва, че по време на негови контакти с комисията, за да се запознае с личното и работното си дело в НРС, е получил преснимани на хартиен носител десетки шифрограми, които е изпращал като агент в Белград в края на 80-те и началото на 90-те.

"Както сами може да се убедите в тези шифрограми и изпратени по дипломатическа поща поверителни документи, под заличените с маркер текстове прозират имена на наши секретни сътрудници в бивша Югославия - всичките чужди граждани", се казва в сигнала.

Като посочва още, че законът не позволява обявяване на имена на чужди граждани от комисията, депутатът смята, че има достатъчно доказателства за извършено престъпление - както по НК, така и по закона за дейността на комисията.

На излизане от Съдебната палата независимият народен представител каза, че е внесъл само част от документите, с които разполага, получени от комисията.

"Сметнах за необходимо да внеса само част от документите, като останалата ще представя на парламентарната комисия за национална сигурност", каза той.

Енчев, който беше "осведен" като агент на Държавна сигурност, защитава тезата, че Комисията по досиетата трябва да бъде закрита.

Сподели:

Коментари (0)

Президентът свиква 52-ия парламент в четвъртък

Президентът свиква 52-ия парламент в четвъртък

Веднага след това започва и процедурата за сформиране на редовно правителство. "Преди това трябва да се проведат консултациите с парламентарните партии."

Край на мисия на ОССЕ: Изборите в България протекоха без съществени нарушения

Край на мисия на ОССЕ: Изборите в България протекоха без съществени нарушения

Отчетени са ползите от въведените дигитални инструменти на ЦИК, сред които мобилното приложение за попълване на протокола от секционните комисии

Ивайло Мирчев:  Коалиционно споразумение за 52-рото НС е нужно, за да бъдем ефективна и силна опозиция

Ивайло Мирчев:  Коалиционно споразумение за 52-рото НС е нужно, за да бъдем ефективна и силна опозиция

По думите му това е първата стъпка към по-добра координация и по-ясни правила в парламента