Тонът между Запада и Русия е изострен, защото и за първи път след Втората световна война се използва бойно отровно вещество. Патент на Русия и ръководството в Кремъл е довеждането на нещата до абсурд, хората се дезориентират и не могат да направят разлика между „добро” и „зло”. Важно е в такива случаи фокусът върху ценности и солидарността с партньорите. Това обяви по bloombergtv.bg бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов.
Според него в случая българската реакция е все още забавена, вероятно заради опит и капацитет.
Но да бъдеш последователен в своите действия, наистина това е най-важното в Алианса и в ЕС. На България и предстои да извърви още стъпки, за да демонстрира тази солидарност и интегритет. На България в НАТО се гледа с голямо очакване, защото е страна минала през комунизма, очаква се движение напред, а не назад. Но през последните години България някак си изостава от инициативите на НАТО и особено след 2014 г. България сякаш не може да намери верния тон в сравнение с Румъния, с Полша, с Хърватска, дори с Албания. Като че ли в България ръководството на Министерството на отбраната не разбират предизвикателството на времето. Става дума за цялостно превъоръжаване на армията, нашето въоръжение на над 50 години. Когато навлизат нови технологии, превъоръжаването изисква национална стратегия и програма, то да стане в тясно сътрудничество със съюзниците, но виждаме точно обратното от страна на ръководството на МО – липса на цялостна стратегия за превъоръжаване , но и пилеене на пари за техника, която не ни върши работа в този съюз, а от друга страна забавя се подготовката на личния състав, обясни Шаламанов. Според него това вероятно се прави заради липса на знания и опит, но по-опасно е, ако се прави за забавяне и възпрепятстване на сили на НАТО на наша територия.
А още по-тежкото обяснение е, ако това се прави под външен натиск. Това значи, че отбранителната ни система е пробита. Ние не сме доказали, че нашата система за сигурност не е пробита и може да ни споделят партньорите секретна информация, посочи експертът. Според него създаването на военен Шенген е една добра идея, защото става дума за отбранителните сили на НАТО да могат да се движат бързо през страните от Алианса. Добре е, че това става важна тема за ЕС, защото този проект има условия да се случи. Става дума не само за сухопътните войски, но и за използване на въздушното пространство. България е заинтересована Европа да има единно сухопътно, въздушно и кибер пространство. Но това означава много високо доверие, което не съществува към някои страни, включително и към България. Сценариите, които могат да доведат до успех за НАТО зависят от повишаване на нивото на сътрудничество, повишаване на степента на взаимодействие между ЕС и НАТО. Това ще бъде сигнал, че пътят, който е избрал Путин няма да доведе до положителни резултати. Вярвам, че Русия ще се върне към процесите на сътрудничество, допълни Шаламанов.
България
Велизар Шаламанов: Опасно е, ако забавянето на модернизацията на армията се прави под външен натиск
Велизар Шаламанов
България сякаш не може да намери верния тон в сравнение с Румъния, Полша, Хърватска и дори с Албания
Фактор Фактор
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство