25 Ноември, 2024

Вежди Рашидов: Днешният празник няма аналог в съвременна Европа

Вежди Рашидов: Днешният празник няма аналог в съвременна Европа

По повод Деня на народните будители министърът на културата Вежди Рашидов поздрави учителите и възпитаниците на училищата по изкуствата и културата, читалищните дейци и членове на читалищни настоятелства, както и всички будители на духа. Ето и цялото поздравление на министър Рашидов:

"Днешният празник е уникален и няма аналог в съвременна Европа. Той е не само преклонение пред миналото, почит към титаните на духа и словото. Той е и един своеобразен поглед към бъдещето. Призвани сме завещаното ни от предците да бъде съхранено и доразвито от съвременните и идните поколения, които на свой ред да оставят собствен отпечатък в богатата ни културна история. Отбелязвайки 1 ноември ние не само се прекланяме пред духа на предците ни, но и даваме урок по родолюбие на подрастващото поколение, което е призвано да се поучи от мъдростта на своите деди и да я претвори в новия динамичен делник", пише министър Рашидов. 

Днес от 10.00 ч. служители на Националния литературен музей и Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ ще поднесат цветя пред паметника на отец Паисий.

Директорите на двете институции Пламен Георгиев-Крайски и доц. д-р Красимира Александрова ще отправят поздравления към обществеността по случай празника. 

Пред паметника на Отец Паисий ще прозвучат части от „История славянобългарска“ в изпълнение на Искрен Красимиров от „Незабравимата България“ – организация от граждани, които чрез съвременни форми популяризират българските национални герои. В четническа униформа Красимиров ще рецитира и стихове на Христо Ботев. 

От 11 часа Националната библиотека кани гражданите на откриването на изложба „Заветът на народните будители“, която включва културни свидетелства от Паисий до наши дни. Сред тях ще могат да се видят най-старият пергаментов ръкопис, притежаван от библиотеката – Драготин Празничен Миней и Апостол (от началото на XII век), в чийто календар са отбелязани празничните дни на славянските първоучители Св. Св. Кирил и Методий и техните преки ученици – Светите Седмочисленици. 

Ще бъдат показани и първият препис на „История Славянобългарска” от 1765 г., първата печатна книга на новобългарски език на Софроний Врачански „Неделник” 1806 г. и др. 

Ученици от три софийски училища – 85-то СУ „Отец Паисий“, Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ и Девета френска езикова гимназия, които са заявили желание да присъстват на организираните събития, ще получат право на безплатни читателски карти за Националната библиотека за една година. 

По случай Деня на народните будители и във връзка с предстоящото честване на 40 години от основаването на Националния литературен музей, институцията обявява до края на календарната година безплатен вход в къщите музеи на българските поети и писатели за всички студенти от университетите в страната по специалностите „История”, „Българска филология” и „Музеология”. Срещу студентска книжка, която да удостоверява изучаваната специалност, бъдещите историци, филолози и музейни специалисти ще могат да посетят без такса къщите на Иван Вазов, на Петко и Пенчо Славейкови, на Никола Вапцаров, на Димитър Димов, мемориалните кабинети на Стилиян Чилингиров, на Иван Богданов и на Владимир Башев в София, както и музея на Емилиян Станев във Велико Търново и родната къща на Елин Пелин в с. Байлово.

Сподели:

Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква

Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене

Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим

Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност

Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси

На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма