Програмата за сътрудничество със Северна Корея била одобрена и подписана на 20 октомври 2010 година от бившия външен министър Николай Младенов. Това стана ясно от интервюто на Кристиян Вигенин по Нова ТВ.
Той уточни, че тази програма е изтекла на 20 декември 2013 г., която решение на настоящия Министерския съвет е подновена, включително и в областта на медиите, образованието и културата.
„Това са тригодишни програми, които се възобновяват на всеки три години. Дейностите по тази спогодба, която е рамкова, са доста ограничени. В миналото те са се изчерпвали с участие в киното, във фестивали. По отношение на медиите българските медии едва ли има какво да научат от корейските, но може би ние можем да бъдем полезни с нещо", коментира още Вигенин.
По думите му България се подготвя да поеме ротационното председателство на Европейския съюз в Пхенян, тъй като една част от страните членки нямат дипломатически представителства там. „България има дипломатически отношения със Северна Корея, както и с всички страни членки на ЕС, затова не виждам за какво е тази истерия", добави Кристиан Вигенин.
Външният министър обаче уточни, че спогодбата още не е подписана и в момента се водят преговори между двете страни.
„Няма нищо стресиращо в тази спогодба, тъй като тя действа от 1970 година досега. В нея има някои много живи неща. В Пхенян има катедра по българистика. Благодарение на тази спогодба, корейци идват тук да си опресняват българския език и ние им даваме книги", обясни от своя страна журналистът Георги Милков. По думите му частта за медиите в тази спогодба в последните години не се е изпълвала със съдържание.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,