Просветният министър проф. Тодор Танев и Главното мюфтийствовлязоха в задочен спор за статута на Висшия ислямски институт в София.
Причината - в писмен отговор до депутата от ГЕРБ Пламен Нунев министърът обяснява, че образователното ведомство "не е получавало информация за съществуването на Висш ислямски институт в София, който се самоопределя като висше училище".
В становището е обяснено, че по Закона за висшето образование институтът няма акредитация, а от дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет обясниха пред "Труд", че дипломите, които училището издава, не носят държавен печат и са валидни само в рамките на вероизповеданието и неговите институции.
В отговор от Главното мюфтийство разпространиха писмо, в което не оспорват, че Висшият ислямски институт няма статут по Закона за висшето образование, но припомнят, че той е легитимно учебно заведение за нуждите на изповеданието.
Институтът е открит по Закона за вероизповеданията през 1999 г. със заповед на тогавашния вицепремиер Веселин Методиев. Освен това по същия законов ред има и Висшето духовно училище "Св. Тривелий" в София и Православната духовна академия "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив.
От мюфтийството обясниха, че са готови с по-голямата част от документите за искане за акредитация на института по Закона за висшето образование, подготвят се и хабилитирани лица.
Институтът обаче не отговаря на едно от основните изисквания - няма собствена база за кампус.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,