"Не приемам поста на председател на Съвета по киберсигурност като капан", заяви пред Нова телевизия вицепремиерът Марияна Николова, която от 20 август пое председателството на Съвета по киберсигурност.
"Не считам, че в държавата може да се определи някакъв сектор като "горещ картоф", добави тя.
"Съветът се състои от 18 ръководителя на важни ведомства в държавата, като тук влизат силовите ведомства – МВР, МО, ДАНС, МВнР, МТИТС, както и ключови ръководители на разузнавателните служби. В представителството ще влезе и представител на президента, който ще бъде определен с указ", обясни тя.
Николова посочи, че Съветът ще има задача да изготви Стратегията по киберсигурност.
"Това е орган, който е координационен. Съветът ще трябва да подготви Стратегията по киберсигурност и, след като бъде определен националния координатор по киберсигурност, който ще бъде секретар на Съвета, тогава ще започнем работа по Стратегията", уточни вицепремиерът.
Николова обяви, че вече е сформирана междуведомствена група в Министерството на правосъдието по отношение на кибер рекета.
"След като Съветът започне работа, аз лично ще предложа промени в Наказателния кодекс, тъй като считам, че санкциите са изключително занижени. Наказанията, които се предвиждат са от 2 до 8 години. Аз бих предложила от 5 до 15 години затвор", обясни тя.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."