„Бюджетът трябва да се актуализира, но не в посока взимане на нови заеми, а в посока намаляване на разходите - с изключение на средствата за Здравната каса”, коментира пред Дарик Владимир Каролев. Той подчерта, че няма системни проблеми в бюджета, а „коланите могат да бъдат затегнати" по две направления - свиване на раздутите щатни бройки в някои министерства и орязване на инвестиционните програми на някои ведомства.
„В момента по случая с КТБ се спазват законовите процедури”, смята икономистът. По думите му не е редно прокуратурата да търси изход за банката. Според него идеята, лансирана от главния прокурор Сотир Цацаров КТБ да бъде разделена на „добра" и „лоша" банка като не се допусне фалита й, не може да се реализира, защото за това е нужен специален закон.
"Аз не коментирам правни теми, би трябвало и юристите да не коментират икономически", категоричен е Каролев. Той допълни: "Все още не се знае дали има капиталова дупка. Преди да се знае капиталовата дупка, не се знае въобще дали има някой, който иска да я запълни. След като се знае капиталовата дупка, трябва да се потърси някой да я запълни. Кръглите маси на прокуратурата за каквото и да е в КТБ не помагат, с тях тя някак си олеква", изтъкна икономистът.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"