Граждани със средства, замразени в КТБ, организират пореден протест пред сградата на БНБ във вторник. Вложителите обвиниха в бездействие и дискриминация БНБ заради неравното третиране при подкрепата за банките. Гражданите настояват за незабавно отваряне на КТБ и за нейното оздравяване.
Близо 5 хиляди души вече членуват в една от Фейсбук групите, които настояват КТБ да бъде отворена незабавно. Представителите на Инициативния комитет Борис Михайлов и Росен Йорданов заявиха, че финансовата стабилност в страната е в окаяно състояние и бездействието на БНБ спрямо КТБ ще рефлектира върху всички вложители у нас
"Банковата система е тотално застрашена. Много се притесняваме какво се върши зад затворените врати на КТБ. Предполагаме, че след последните действия на експертите вече БНБ се е събудила и ще почне да действа. Много се надяваме на това нещо, но ние няма да престанем да натискаме", каза Михайлов.
"Банковата система беше здрава и стабилна. Когато отрязаха една от банките, това е четвъртата по големина, какво става. Значи от банкова здрава система ние правим инвалид, само защото някои хора са на почивка сега и не желаят да свършат работа", обясни Йорданов. Протестните действия на вложителите на КТБ се подкрепят от инициативния комитет на Вежди Рашидов и синдикат "Подкрепа".
Вложителите обвиняват в бездействие и дискриминация БНБ, заради неравното третиране при подкрепата за банките:
"БНБ не действа по еднакъв начин към две еднакви банки на пръв поглед. Това са трета и четвърта банка по размер, към едната по един начин, към другата по друг. Каква е гаранцията, че утре към третата, петата или седмата банка няма да се повтори пак по такъв начин? Моите пари са в рамките на гарантираните. Не е това проблемът. Тука проблемът е, че се чувствам българин, горд човек и европеец. Искам да си защитя правата като европейски гражданин", каза Борис Михайлов от организаторите на дискусията.
В петък БНБ след решение на Управителния й съвет реши да разреши частична дейност на КТБ - свързан ас погасяването на взети от нея кредити.
Още от България
България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна
Министърът на отбраната постави въпроса за развитието на Военноморския координационен елемент във Варна като структура на НАТО у нас чрез създаването на Регионален център за военноморско сътрудничество, който да насочва корабоплаването в Черно море
БЗНС: Със закриването на Комисията по досиетата кабинетът "Радев" признава своята зависимост от бивши офицери на ДС
Управлението и публичните ресурси се поставят в услуга на среди, свързани с ДС
Петкова: Това е бюджет на лицемерието - приходите са като заложените от кабинета "Желазков", а разходите с 2,7 млрд. евро повече
Тя определи отношението на управляващите като безотговорно към доверието, което българските граждани гласуваха на „Програсивна България“