Всеки пети българин или 21% от населението живее под линията на бедността. Това става ясно от статистика на НОИ за 2013. Линията на бедността е 285.92 лв, а най-драматично е положението е в Сливен и Видин.
В сравнение с предходната
година размерът на линията на бедност се увеличава с 2.2%, а относителният дял
на бедното население намалява с 0.2 процентни пункта, съобщават от Националния
статистически институт (НСИ). Най-висок е относителният дял на бедните в областите Сливен - 31.6%, Видин -
31.2%, и Пазарджик 30.8%. Най-нисък е относителният дял на бедните в областите
Смолян - 14.1%, Кюстендил - 14.6%, и Разград - 14.7%.
Основният фактор за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от
населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на
труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок
сред безработните лица (47.6%), като рискът от бедност при безработните мъже е
с 0.2 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.
Делът на бедните работещи на непълно работно време е 20.9%, докато сред работещите на пълно работно време този дял е 6.4%. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 0.5 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.
Оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството показват, че бедността е концентрирана сред възрастните едночленни домакинства, самотните родители с деца, както и домакинства с три и повече деца. Най-висок е рискът от бедност при домакинства с три и повече деца (68.1%), като относителният им дял нараства спрямо 2012 г. със 7.1 процентни пункта. Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с трима или повече възрастни (10.7%) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (13.8%).
Данните показват, че най-голям брой домакинства изпитват ограничения по отношение на почивката извън дома (66.3%) и възможностите да посрещнат неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.) със собствени средства (64.0%). Успоредно с това само 4.2% от българите не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 1.7% - цветен телевизор, 9.5% - автоматична пералня, а 51.1% от домакинствата твърдят, че не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден. Относителният дял на лицата в домакинства, изпитващи затруднения при плащането навреме на разходите, свързани с жилището, е 36.1%, а 45.0% от домакинствата се ограничават при отоплението на жилището си.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"