7 Декември, 2025

Всяко следващо правителство може да променя пенсионния модел, предупреди Хасан Адемов

Всяко следващо правителство може да променя пенсионния модел, предупреди Хасан Адемов

"Оценяваме положително търсенето на възможност за подобряване адекватността на пенсиите и факта, че ранното пенсиониране вече не е в преходна разпоредба, а е част от основния закон", заяви пред журналисти председателят на социалната комисия на Народното събрание д-р Хасан Адемов. Той увери, че ДПС ще подкрепи на второ четене част от промените в Кодекса за социално осигуряване, предложени от министър Ивайло Калфин, а на първо ще се въздържи.

Хасан Адемов предупреди, че устойчивостта на предложения пакет от мерки във времето няма да е достатъчно убедителна и всяко следващо правителство може да си позволи промени в модела, тъй като на този етап по темата няма политическо съгласие между всички партии от управляващото мнозинство.

Бившият социален министър е обезпокоен от факта, че през целия период от 2015-а до 2039 г., в който са разположени предложените от социалния министър Калфин мерки, зависимостта на държавното обществено осигуряване е изцяло от държавния бюджет. А при дефицит от 2,4% от брутния вътрешен продукт към днешна дата, към края на периода той ще се стопи само с 0,5 процента.

До 2023 г. мерките, предложени от екипа на министър Калфин, ще доведат до известно стабилизиране на бюджета на държавното обществено осигуряване, след което подобряването на адекватността на пенсиите ще доводе до увеличаване на разходите, предупреди шефът на социалната комисия на Народното събрание.

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”