25 Февруари, 2025

За ремонт в апартамент ще се иска одобрение от съседите

За ремонт в апартамент ще се иска одобрение от съседите

Гражданите да не могат да санират апартаментите си самостоятелно, а само по общ проект на цялата сграда. 

Общите събрания на собствениците да се произнасят за вътрешните ремонти и външните преустройства, както и за поддръжката на блоковете. 

Общините да затегнат контрола по външния вид на сградите, естетиката и цвета на фасадите, остъкляването на балконите. Това предвиждат промени в Закона за управление на етажната собственост, подготвени от регионалното министерство. Все още се уточняват санкциите, които ще се налагат при нарушения.

Промените в закона се подготвят заради пропуски, установени досега в практиката и от собствениците, и от държавната и общинските администрации, аргументира се регионалният министър Лиляна Павлова.

Те ще бъдат обявени за обществено обсъждане до 10 дни. 

Основните текстове ще осигуряват по-добро стопанисване и по-ясно разписани задължения на собствениците по общите части на сградата. 

Според регионалния министър например не е логично оправданието на някои собственици, че щом живеят на първия етаж и покривът не им тече, нямат ангажимент за ремонта му.

"Етажната собственост трябва да има много по-активна роля - с по-строги правила, санкции и правомощия. Трябва да се създаде ред и да се преустановят практиките за саниране само на един апартамент или остъкляване на определен брой фасади. Кръпките по сградите трябва да бъдат забранени", категорична беше Павлова. 

Според нея, България има нужда от по-добра нормативна база в сферата на проектирането и строителството, за да постигне по-високи нива на енергийна ефективност.

Кметовете също ще имат повече права по контрола на вида на сградите.

"Местните власти трябва да имат повече отговорности към изискванията за фасадите и цвета на сградите", категорична е Павлова. 

Според министъра, общините трябва да следят за унифициране на фасадите, за естетическото и безопасното им поддържане. 

Освен по санирането на отделни жилища, бил нужен контрол и над ремонтите вън и вътре в апартаментите, както и остъкляването на балконите. 

По закон то е забранено, но реално правилата не се спазват и затворените тераси в момента са в режим на търпимост - т.е. никой не ги санкционира. Вътрешните преустройства също се правят без съгласието на останалите собственици или на общината.

Политиката на всички институции досега е била против санирането на отделни апартаменти. Реално в повечето случаи то включва смяна на дограмата, топлоизолация на външните стени, нова мазилка и пребоядисване. Основният аргумент за това е, че такива мерки не били особено ефективни. 

За да има ефект от "обличането", то трябва да се направи на цялата сграда, на покрива и дори по мазетата в основите на всяка сграда. 

Сподели:
Радан Кънев: Тръмп играе руската карта, но срещу Европа, не срещу Китай

Радан Кънев: Тръмп играе руската карта, но срещу Европа, не срещу Китай

Европа трябва да е готова да обезпечи сигурността си сама

Бъчварова: Да е изпадаме в изолационизъм, това ни прави  удобна жертва за руското влияние

Бъчварова: Да е изпадаме в изолационизъм, това ни прави удобна жертва за руското влияние

Тръмп "легитимира не просто представителя на империята на злото (Владимир Путин), а на една сила, която е агресор“

Ивайло Мирчев с питане до Киселова: Защо две ноти на Украинското посолство не са уважени и не са докладвани на председателки съвет

Ивайло Мирчев с питане до Киселова: Защо две ноти на Украинското посолство не са уважени и не са докладвани на председателки съвет

Скандалът избухна след като стана ясно, че председателят на парламента еднолично е отхвърлил искането три-годишнината от началото на мръсната руска война да бъде почетена