Докладът от Брюксел е обективен и реалистичен, Това е 10-годишен доклад, различен от традиционните. Подобен беше през 2011. Изключително високо е оценена последната година. Затова нека да четем доклада на ЕК обективно и нека не го забравяме за една седмица. Това коментира в ефира на БНТ правосъдният министър в оставка Екатерина Захариева.
Тя обясни, че този доклад прави ретроспекция и анализ по всеки един от механизмите, очертава се ясен план график и препоръки по всеки един от 6-те показатели. Ако бъдат изпълнени и има приемственост в започнатите реформи, е реалистично, след като бъдат изпълнени 17-те препоръки следващият доклад да бъде по-позитивен, посочи тя.
Захариева изтъкна, че от ЕК настояват да се поддържа темпото за извършване на реформата, наложено през последната година.
Има вече ясни препоръки по всеки механизъм, а те са 6. На ход е съдебната власт, която трябва да си свърши работата. Посочени са ясно препоръките и кой отговаря за изпълнението на тези препоръки, както и конкретни срокове за изпълнението им.
Най-съществените критики са свързани с корупцията по високите и ниските етажи на властта, това са 4 и 5 показател. Няма убедителни резултати, няма осъдителни присъди – това искат да видят нашите европейски партньори. Позитивно е отчетена борбата с организираната престъпност, това е 6 показател, където се отчита значителен напредък. Има огромна разлика от началото на периода и в края на 10-годишния период, е посочено в доклада на ЕК. Механизмът ще приключи когато си свършим работата, той се прави за българските граждани, а не заради Брюксел. Затова апелирам да има приемственост в работата на правосъдното министерство и продължаването на съдебната реформа, каза Екатерина Захариева.
Правосъдният министър в оставка коментира и Национална стратегия за борба с корупцията. По думите й има политическа воля през последните години да се води реална битка с корупцията. И въпреки, че се оценява стратегията, която последното правителство е приела, тя не е могла да бъде разгърне.
Измененията на Наказателно процесуални кодекс се приемат и приветстват от ЕК, но не стигна времето той да бъде приет. Партньорите ни считат, че той трябва да бъде приет по най-бързия начин. Тоест те настояват да поддържаме темпото от последната година в провеждането на съдебната реформа, защото у нас продължава хората да имат усещането, че нещата не се случват добре. Затова е необходимо всички институции да работят за бързо, качествено и справедливо правосъдие. Това искат да видят нашите партньори от ЕК, изтъкна още Екатерина Захариева.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.