България ще има Служба по търговско-икономически въпроси в Скопие. Това съобщи в ефира на предаването "Опорни хора" на Bulgaria ON AIR заместник-министъра на икономиката Александър Манолев. Възможностите за развитие на икономическите връзки между двете страни са големи, подчерта той и допълни, че съществува потенциал за разширяване на отношенията както в търговията, така и в областта на енергетиката и туризма.
Добри са и изходните позиции - стокообменът между двете страни за 2016 г. възлиза на близо 640 млн. евро, като салдото е положително за България – близо 150 млн. евро. Административната тежест е проблем не само за гражданите и работещия бизнес, но и за потенциалните инвеститори, коментира заместник-министърът в отговор на въпрос за мерките за намаляване на бюрокрацията.
"Това е приоритет за цялото правителство и тема, по която тепърва ще се виждат категорични стъпки", посочи той. В Министерството на икономиката вече е направен пълен преглед на услугите и разрешителните режими като от общо 187 услуги се облекчават 113. Преките ползи само от тези мерки ще са около 200 хил. лв. годишно, но още по-важни са косвените, подчерта Александър Манолев.
"Имаме голям потенциал да привличаме повече чуждестранни инвестиции", посочи заместник-министърът на икономиката и даде примери със силните страни на България– най-ниски данъци, ниски оперативни разходи, много добро географско положение и редица стимули от държавата към големите инвеститори. По думите му много важна е икономическата и политическата стабилност.
"Имаме всички предпоставки да сме атрактивна дестинация, трябва да бъдем активни и да използваме всяка възможност. Голяма инвестиция не се случва след една протоколна среща – нужна е последователна работа и ясна ангажираност", подчерта Александър Манолев. Този подход вече е възприет в Министерството на икономиката като се виждат и резултати в тази посока - датската фирма JYSK споделя, че вече може да предложи България на своите партньори, докато преди няколко години са обмисляли да излязат от страната ни.
Резултат дава и работата по развитието на индустриалните зони и обособяването на нови. Компания с годишен оборот от 100 млн. долара обмисля инвестиция край Кърджали, където предстои да се обособи такава зона, стана ясно от разговора с икономическия заместник-министър.
Александър Манолев съобщи още, че се проучват възможностите за институционализиране на Съвет за малки и средни предприятия към Министерството на икономика.
Заместник-министъра на икономиката Александър Манолев.
Стокообменът между двете страни за 2016 г. възлиза на близо 640 млн. евро, като салдото е положително за България – близо 150 млн. евро
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас